Son maaş zamlarını temmuz ayının başında alan memurlar ve emekliler, giderek yükselmeye devam eden enflasyon karşısında yeni zam oranlarının ne kadar olacağını merak etmeye başladı. Ekonomi piyasalarında yaşanan olumsuz gelişmeler kapsamında hiçbir vatandaşın enflasyona karşı ezdirilmeyeceğini belirten hükümet yetkililerinden refah payına dair sinyaller gelirken ocak ayı maaşları yeniden hesaplanmaya başlandı.

Sene başından bu yana çok çeşitli faktörler çerçevesinde yükselmeye devam eden enflasyon kapsamında tarihi maaş zammı kararlarına imza atan hükümet yetkilileri, asıl zam için ocak ayının beklenmesi gerektiğini bildirdi. Yetkililerin umutlandıran açıklamalarından sonra Merkez Bankası’nın da sene sonu enflasyon tahminini revize etmesi, refah payı iddialarını güçlendirdi. 

Kurban etini hemen yemeyin! İdeal süre belli oldu Kurban etini hemen yemeyin! İdeal süre belli oldu

Maaş zamları merak edilmeye ve gündemin birincil konu başlığını oluşturmaya devam ederken bazı isimlerden yeni maaşlara ilişkin hesaplar gelmeye başladı. Son açıklanan TÜİK enflasyon verisine ve Merkez Bankası’nın sene sonu enflasyon tahminine göre yenilenen maaş tahminleri, memurları ve emeklileri heyecanlandırdı. 

SON İKİ VERİ KALDI!

ocak-ayi-maas-tahminleri-enflasyon-farkina-refah-payi-ve-toplu-sozlesme-de-eklenecek-en-dus (2)

Her sene yılın 6 aylık iki periyoduna ilişkin açıklanan enflasyon verilerine ve diğer ek faktörlere bağlı olarak belirlenen memur ve emekli maaşı zamları, son olarak temmuz ayında duyurulmuştu. TÜİK tarafından açıklanan 6 aylık enflasyon verisi kapsamında temmuzda maaş zammı alan ancak yükselen enflasyon karşısında maaşları hızla eriyen vatandaşlar, gözlerini ocak ayı zamlarına dikti. 

3 Kasım tarihinde TÜİK tarafından açıklanan enflasyon verisi kapsamında ekim ayı enflasyonu yüzde 3,54 olarak bildirilmişti. Böylelikle 4’üncü veri de tamamlanmış oldu. Son iki verinin açıklanmasının ardından ocak ayı zamları belli olmuş olacak. 

MAAŞ TAHMİNLERİ YENİLENDİ!

Sene sonu enflasyon tahminini yüzde 65 olarak revize eden Merkez Bankası’ndan sonra maaşlara birde yüzde 5 ile yüzde 10 aralığında refah payının yansıyacağı ileri sürüldü. Ek olarak memur ve memur emeklilerinin maaşlarına toplu sözleşme ve ek göstergeden de bir ek zammın yansıyacağı bilinirken yüzde 5 refah payına göre olası ocak ayı maaşları şu şekilde hesaplandı:

  • Bağ- KUR emeklisi en düşük: 5.075,12 TL 
  • SSK emeklisi 2000 öncesi en düşük: 5.667,12 TL
  • SSK emeklisi 2000 sonrası en düşük: 3.513,31 TL
  • Memur en düşük: 11.145,43 TL