Hammadde fiyatlarında yaşanan artış, oluşan kur farkı ve diğer değişkenlerde yaşanan olumsuz gelişmeler, emlak sektöründe son dönemlerin en büyük durgunluğunun yaşanmasına sebep oldu. Bu durum vatandaşların bütçeleri dahilinde ev sahibi olmalarını imkansız kılarken konuya el atan hükümet yetkilileri, geçtiğimiz sene TOKİ sosyal konu projesini başlattı. Dar gelirli vatandaşların kira öder gibi ev sahibi olmalarını sağlayacak olan TOKİ sosyal konut projesi kura çekimleri ile devam ederken geçtiğimiz günlerde orta gelirliler için de müjdeli bir haber verildi.

Halkbank’tan Devlet Destekli Konut Kredisi! Halkbank’tan Devlet Destekli Konut Kredisi!

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum tarafından duyurulan Yeni Evim Konut Kampanyası, mevcut ekonomik şartlar dahilinde kendi imkanları ile ev sahibi olamayan vatandaşları umutlandırdı. Dün itibari ile vatandaşların başvuruları kabul edilmeye başlarken projenin detaylarını halen bilmeyenler için yeni bir açıklama daha yapıldı.

ORTA GELİRLİLER İÇİN KURASIZ KONUT KAMPANYASI!

orta-gelir-konut-kampanyasinin-detaylari-belli-old

Dar gelirli vatandaşların ardından orta gelirli vatandaşlar için de yeni bir konut projesi başlatıldı. Geçtiğimiz hafta detayları paylaşılmış olan Yeni Evim Konut Projesi, son günlerin en çok konuşulan konu başlıklarından birisi oldu. 81 ili kapsayacak şekilde düzenlenecek olan kampanya için başvuruların 16 Ocak Pazartesi (dün) itibari ile kabul edilmeye başlandığını ifade eden yetkililer, başvuruların kamu bankalarına veya katılım bankalarına yapılması gerektiğini ifade etti.

Orta gelirliler için düzenlenmiş olan konut kampanyasına başvuruda bulunmak isteyenlerden herhangi bir başvuru ücretinin alınmayacağını ifade eden yetkililer, kampanya kapsamında bir kura çekiminin yapılmayacağına dikkat çekti.

YENİ EVİM KONUT KAMPANYASININ DETAYLARI

İlk etapta 100 bin konutun satışa çıkarılacağını belirten yetkililer, kredi faiz oranlarını da paylaştı. 2 milyon TL’ye kadar yüzde 0,69, 2- 4 milyon TL aralığında yüzde 0,79 ve 4 milyon TL’nin üzeri için yüzde 0,99 oranlarında faiz uygulanacağını ifade eden yetkililer, kampanyaya 18 yaşın üzerinde olan her vatandaşın başvuru yapabileceğini belirtti. Kampanyadan yararlanmak isteyenlerin üzerine kayıtlı bir konutlarının bulunmaması gerektiğini vurgulayan yetkililer, son bir yıl içerisinde de bir konutun satılmamış olması gerektiğinin altını çizdi.