Yüksek enflasyonun hammadde fiyatlarına ve diğer kalemlere direkt olarak etki etmesi, 2022 yılı boyunca hem sıfır hem de ikinci el konutlara yüksek oranlarda zamların yansımasına sebep oldu. Bu durum vatandaşların kendi konutlarına sahip olma hayallerini suya düşürürken eylül- ekim ayları arasında başvurulara açılmış olan TOKİ sosyal konut projesi vatandaşların yüzlerini bir nebze olsun güldürmeyi başardı.

Halkbank’tan Devlet Destekli Konut Kredisi! Halkbank’tan Devlet Destekli Konut Kredisi!

Kura çekimleri devam eden ve dar/ orta gelirli vatandaşları kapsayan TOKİ sosyal konut projesinin ardından yalnızca orta gelir grubu içerisinde olan vatandaşlar için de geçtiğimiz günlerde müjdeli bir haber paylaşıldı. Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum tarafından duyurulan müjdeli habere göre ilgili şartları sağlayan tüm vatandaşlara kendi konutlarını satın alabilmeleri adına düşük faizli kredi hizmetinin sunulacağı bilgisi yer aldı. Sürecin nasıl işleyeceği, kimlerin projeden yararlanabileceği, kredi başvurularının ne zaman başlayacağı gibi birçok soru işareti cevap bulmayı beklerken Bakan Murat Kurum’dan konuya ilişkin açıklama geldi.

BAKAN KURUM’DAN KREDİ AÇIKLAMASI!

İlk etapta Türkiye genelinde 100 bin konutun satışının yapılacağı Yeni Evim konut projesine ilişkin detaylar gelmeye başladı. Kredi başvuru sürecinin bugün itibari ile başlamış olduğu belirtilirken Bakan Murat Kurum’dan da sürece ilişkin önemli açıklamalar geldi. Proje sürecinin ilk etabında bakanlık tarafından belirlenmiş olan kriterleri sağlayan yüklenici firmaların kampanyaya dahil olacakları ifade edildi.

Bakan Kurum konut satın almak isteyen vatandaşların kampanya kapsamında olan daireleri seçeceklerini ve sonrasında ise bankaya başvuru yapacaklarını ifade etti. Daha sonrasında bankaların başvuruları değerlendireceğini belirten Kurum, kredi başvurusunun olumlu sonuçlanması durumunda konut satın alma sürecinin başlayacağını vurguladı.

KİMLER YENİ EVİM PROJESİNDEN KONUT SATIN ALABİLECEK?

orta-gelirliye-konut-kredisi-basvurulari-basladi

Orta gelirli vatandaşlar için düzenlenmiş olan Yeni Evim konut projesinin başvuru şartları da belli oldu. Söz konusu şartlar şu şekilde sıralandı:

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
  • 18 yaşını doldurmuş olmak
  • Ankara, İzmir, Bursa, İstanbul, Mersin, Muğla ve Antalya’da konut sahibi olmak isteyenlerin en az 1 yıldır orada ikamet ediyor olmaları (diğer iller için geçerli değil)
  • Kredi başvurusu banka tarafından olumlu değerlendirilmiş olmak