Geçtiğimiz senenin son günlerine doğru tavan seviyelere ulaşan döviz kurları ile altın fiyatları, gündelik yaşam akışının da olumsuz olarak etkilenmesine sebep oldu. Kurlara ve diğer ekonomik parametrelere bağlı olarak yükselişe geçen enflasyon, hemen hemen her hizmet sektöründe yüksek oranlı zamlar ile kendisini hissettirdi. Ocak ayına girilmesi ile birlikte arka arkaya duyurulan zamların arasında akaryakıt ürünleri de yer aldı.

Ocak ayının ilk saatleri itibari ile duyurulmuş olan zam grubundan birisi olan akaryakıt sektörü, şubat ayının sonunda başlamış ve halen devam ediyor olan Rusya- Ukrayna savaşından sonra tarihi seviyeler ile duyuruldu. Brent petrolün yükselişine bağlı olarak zamlanan akaryakıt fiyatları, ulaşım sektöründe de değişikliğe gidilmesine yol açtı. Tıpkı bir domino taşı misali sektör sektör gezen zamlar, yaz aylarında otobüs biletlerinin nerede ise yüzde 50’den fazla yükselmesine sebep oldu.

MEB 5000 sözleşmeli personel alımı yapacak! İşte kadro dağılımı, KPSS puanı, şartlar ve detaylar MEB 5000 sözleşmeli personel alımı yapacak! İşte kadro dağılımı, KPSS puanı, şartlar ve detaylar

Yüksek otobüs bileti fiyatları sebebi ile birçok kişi yolculuk planlarını ertelemek durumunda kaldı. Yaz aylarında oldukça büyük bir mağduriyetin oluşmasına sebep olan bu durum, sın haftalarda akaryakıt fiyatlarının indirimler duyurulması ile birlikte bir nebze olsun tolere edilmeye başlandı. Bilet fiyatlarının oldukça ucuzlaması vatandaşların yüzlerini güldürürken yetkili isimden indirim duyurularına sert bir çıkış geldi. 

YÜZDE 50 İNDİRİM YAPILDI!

otobus-biletlerine-yuzde-elli-indirim-yansidi-yetkili-isim-harekete-gecti-taban-fiyat-uygul

Yapılan açıklamalara ve alınan bilgilere göre yaz mevsiminde 400 TL olan bir otobüs biletinin şu an 200 TL’den satıldığı öğrenildi. Diğer fiyat aralıkları için de aynı durumun söz konusu olduğunu ifade eden yetkililer, yaza kıyas ile otobüs biletlerine yüzde 50 oranında indirim yapıldığına dikkat çektiler. 

YETKİLİDEN SERT ÇIKIŞ!

Otobüs biletlerinde gözlenen yüzde 50’lik indirimi yorumlayan Tüm Otobüsçüler Federasyonu Genel Başkanı Mustafa Yıldırım, konuya ilişkin “haksız rekabet” çağrısında bulundu. Bazı firmaların kilometre maliyetinden çok daha düşük fiyatlara bilet sattığını belirten Yıldırım, bu durumun sürüş güvenliğinin ihlaline sebep olduğuna dikkat çekti. Yıldırım bakanlığa seslenerek “buna müdahale edilmesi lazım” ifadelerini kullandı. Ayrıca Yıldırım, taban fiyat uygulamasına da geçilmesi gerektiğini ifade etti.