Sıfır otomobil piyasasına hakim olan zamlar, vatandaşların otomobil alırken taşıt kredisine başvuru yapma oranını artırdı. 2023 yılına zamlı bir şekilde girmiş olan otomobil piyasası fiyatları, sadece iki hafta içerisinde yüzde 10’a kadar artış yaşadı. Devam eden çip, enerji ve maliyet krizlerinin etkisi altında zam almayı sürdüreceği bilinen otomobiller daha da zamlanmadan araç almak isteyen vatandaşlara Ziraat Bankası’ndan düşük faizli taşıt kredisi müjdesi geldi. 

Kurban etini hemen yemeyin! İdeal süre belli oldu Kurban etini hemen yemeyin! İdeal süre belli oldu

Geçen yılın son ayında taşıt kredisi faiz oranını düşürmeye başlamış olan Ziraat Bankası isimli kamu bankası, 2023 yılının ilk ayı itibariyle bu oranı daha da aşağıya çekti. Gerek sektördeki pahalılığın etkilerini silebilmek gerekse Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın (TCMB) tek haneli politika faizine uygun hareket edebilmek için faiz oranını aşağı çeken Ziraat Bankası, 2023 yılı taşıt kredisi faiz oranını açıkladı.

ZİRAAT BANKASI’NDAN 5 YAŞA KADAR ARAÇLAR İÇİN KREDİ ALINABİLİYOR

otomobil-alacaklara-en-dusuk-faizli-kredi-mujdesi-ziraat-bankasindan-geldi

Taşıt kredisi kapsamında birtakım şartlar belirlemiş olan Ziraat Bankası, bu krediyi sadece belirlediği şartları sağlayanlara veriyor. Bu kapsamda Ziraat Bankası’nın temel şartı kredisinin sıfır kilometre ya da 5 yaşa kadar olan taşıtlar için kullanılması oluyor. Bunun yanı sıra taşıt kredisi kapsamında azami vade süresini sınırlandırmış olan Ziraat Bankası, taşıt kredilerini 48 aya kadar taksitle sağlıyor. 

Taşıt kredisindeki vadelendirme politikasını Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) kararınca yürürlüğe koyan Ziraat Bankası, otomobilin değerine ilişkin değişen vade süreleri ile kredi veriyor. Bu kapsamda aracın değerine göre taşıt kredisi vadesi 12 ay ile 48 ay arasında değişiklik gösterebiliyor. 

ZİRAAT BANKASI’NDAN UYGUN FAİZLİ TAŞIT KREDİSİ ALINABİLİYOR

Ruhsatında hususi olarak kaydedilmesi kaydıyla hafif ticari araçlar arasında sayılan minibüs, kamyonet, pick-up gibi araçların alımını da bireysel taşıt kredisi ile finanse edebilen Ziraat Bankası, araç rehini usulüyle kredi kullanımı sağlıyor. Öte yandan Ziraat Bankası’nın taşıt kredisindeki en önemli avantajı faiz oranı oluyor. 

Taşıt kredisinde hayat sigortası ve kasko gibi ek ürünleri de kendi bankası aracılığıyla sağlayabilen Ziraat Bankası, taşıt kredisi kullanımlarında piyasanın çok altında bir faiz kullanıyor. Bu ay itibariyle Ziraat Bankası’nın taşıt kredisi başlangıç faizi yüzde 1,59.