Arabasıyla yola çıkmayanlar kiralamayı tercih etti cümlesine genel itibariyle bakıldığında araç kiralama firmalarının sunmuş olduğu fırsatlar ile her geçen gün daha fazla kişinin tercih etmesi mümkün. Seyahat ve diğer durumlar için sürekli olarak tercih edilen araç kiralama ülkede en popüler olan sektör halindedir. Araç alımını getirdiği durumlar neticesinde oluşan sorumluluklar kişinin ya da firmaların araç kiralama sebepleri haline gelir. Araç kiralama sektörünün vermiş olduğu avantajlar ile sektörün sürekli olarak araç bazında ilerlemesi pek çok kişinin dikkatini çeker. Araç kiralama bireysel olarak yapıldığı gibi kurumsal olarak da yapılır. Tatillerde ve diğer farklı etkinliklerde kişi dilediği aracı en uygun fiyata kiralayarak konforlu şekilde seyahat edebilir. Arabasıyla yola çıkmayanlar kiralamayı tercih etti konusu son zamanlarda trend konulardan biridir.

A101 indirimleri başlattı! Listeye bakmadan çıkmayın A101 indirimleri başlattı! Listeye bakmadan çıkmayın

İstanbul araba kiralama konusunda oldukça gelişmiş bir şehirdir. Otobüs ve uçak bileti fiyatlarına nazaran daha uygun fiyata gelen araba kiralama hizmeti istediği araba modeli ile seyahat etmesi mümkün hale gelir. Kişi konforlu şekilde iş seyahatlerine gidebilir ya da kendine uygun belirlemiş olduğu gezi ve etkinliklere katılabilir. Örnek olarak verilecek olursa Hatay Ankara otobüs bileti tatil ve diğer dönemlerde yoğunluk nedeniyle satın alınmayabilir. Birden fazla kişinin gideceği tatil planlarında otobüs biletleri pahalıya gelebilir. Araç kiralama bu hususta oldukça avantajlıdır. Tatile gidecek kişiler otobüs bilet fiyatları ile nazaran bir araç kiralama fiyatı ile istedikleri yerlere gidebilir ve istedikleri zaman araçlarında mola verebilir. Otobüs ve uçakla seyahat etmek avantajlı olarak görülse de kişi seyahat esnasında zaman zaman mola verme ihtiyacı duyabilir. Özellikle otobüslerde molalar kişiye özel olarak oluşturulmadığından kişi zaman zaman sıkıntıya düşebilir. Aldıktan sonra kişi istediği zaman istediği yerde mola vererek keyifli şekilde yolculuk yapabilir.
Araba kiralama hizmeti ile yapılan seyahatlerin oldukça fazla avantajı vardır. Bu avantajlar maddeler halinde aşağıda yer alır.

 •     Seri ve otomatik vitesi olan araçlar kiralandığında varılacak yere daha hızlı ulaşım sağlanır.
 •     Ekonomik anlamda yapılan ödeme seçenekleri ve erken rezervasyon fırsatları ile en uygun şekilde kiralama yapılabilir.
 •     Kişi popüler olan araç markaları ile seyahatin keyfini çıkarabilir.
 •     Araç kiralama konusunda firmalar arasında fiyat ve kalite karşılaştırılması yapılabilir.
 •     Kişi kendine uygun özelliklere sahip konforlu sürüş imkanı sunan ve bagaj konusunda da yeterli alana sahip bir araç kiralayarak sevdikleri ile güzel bir seyahat yapma imkanı bulur.

Araba kiralama konusunda genellikle taksi türleri tercih edilir. Hızlı ve konforlu bir seyahat imkanından taksi türü araçlar kolay şekilde park edilebilir avantajı ile sıklıkla tercih edilir. Araç kiralarken kişi sayısına dikkat ederek uygun boyutta bir araç kiralamak gerekir. Taksi türü araçlar kiralama olarak ekonomik yönden daha fazla seçeneklerin olması ve fiyat olarak daha uyguna düşmesi sebebiyle bütçeyi açmadan güzel bir seyahat yapma imkanı sunar. Kişi dilediği tarihte araç kiralama hizmetlerinden uzun ya da kısa dönem olarak iki farklı şekilde kiralama yapabilir. Kısa vadede araç kiralamaya göre uzun vadede araç kiralama daha uygun fiyata gelebilir.
 

Araç kiralama konusunda oldukça fazla artı vardır. Bu artılar aşağıda sırasıyla yer alır.
 

 •     Bireysel olarak kiralanan araçlar şirket adına da kiralanabilir.
 •     İş gezilerinde araç kiralamanın avantajları oldukça fazladır.
 •     Şirket sahibi kendi şirket aracı ile iş seyahatine gitmek yerine daha konforlu ve uygun fiyatlı olan araç kiralama hizmetinden yararlanır.
 •     Araç kiralama bedellerini şirket gider olarak görebilir.
 •     Motorlu taşıtlar vergisi, araç bakım masrafı, ve diğer masraflar araç kiralama firması tarafından karşılandığı için kişi bu bedelleri ödemedi istediği aracı tercih ederek konforlu bir seyahat yapabilir.
 •     Zaman ve maliyet aynı zamanda finansal açıdan kazanç sağlar.

Yukarıda bahsi geçen artılar nedeniyle araç kiralama sektörünün günden güne gelişmesi mümkündür. Araç kiralama firmalarının bünyesinde barındırdığı son model arabalar ile kişi hayalini kurduğu araçla güzel bir gezinti yapabilir.

Araç Kiralama Neden Popüler
 

Araç kiralama neden popüler olduğu ile ilgili çok fazla fikir üretilse de en çok üzerine durulan hemfikirler uygun fiyat ve erken rezervasyon fırsatlarıdır. Kiralama tercihine göre aracın periyodik bakımı değişimi hasar ve kaza anında yol yardım hizmetlerini alan kişi güvenli bir hizmete erişir. Şirketin ya da kişinin tercih ettiği araç kiralama firması zaman zaman yapmış olduğu erken rezervasyon fırsatı ve kampanya ile kişi ve şirkete maddi yönden kazanç sağlanır. Araç kiralama sözleşmesinde yazan maddeler hem araç kiralama firması hem de aracı kiralayacak kişi için oldukça önemlidir. İşten karlı çıkması için bütün gerekli maddeler bu sözleşmenin içerisinde yer alır. Kişi aracı kiralanmadan önce bu sözleşmeyi dikkatli şekilde okuması gerekir. Yine aynı şekilde aracı kiralamadan önce ödeyeceği bedeli ödeme yöntemiyle firma ile görüşmesi gerekir.

Kişinin ya da şirketi tercih ettiği araç kiralama firmasının olmuş olduğu avantajların hepsinden yararlanmak oldukça karlıdır. Özellikle yapılan iş gezileri ve tatilleri firmanın yapmış olduğu kampanyalara denk düşürmek araç kiralamada ödenecek fiyatın epey bir uyguna gelmesine neden olur. Zamandan ve masraftan tasarruf ettiren araç kiralama işlemi kişiyi ve araç kiralayacak şirketi her yönden avantajlı olmasına imkan sağlar.