Son zamanların en çok gündeme gelen başlıklarından biri de otomobil fiyatları oldu. Döviz kurları, çip krizi, tedarik sıkıntısı derken otomobil fiyatları adeta aldı başını gitti. Her sene olduğu gibi yılbaşında yağılacak olan zamlarla birlikte otomobil fiyatlarının iyiden iyiye yükselmesi bekleniyor. Ancak açıklanan ÖTV matrahındaki düzenleme otomobil piyasasında düşüş beklentisi yarattı. 

Otomobil fiyatları gündemden düşmüyor. Dünya genelinde yaşanan yüksek enflasyonun yanında çip krizi ve korona salgınının etkileriyle birlikte yaşanan tedarik sıkıntısı otomobil fiyatlarının küresel anlamda yükselmesine neden oldu. Ülkemizde ise işin içine bir de döviz kurları girdi. Türkiye'de satılan otomobillerin tamamının ithal olması yükselen döviz kuru ile birlikte her geçen gün otomobil fiyatlarının da yükselmesine neden oldu. 

Öyle ki otobil artık bir ulaşım aracı olmaktan çıkarak yatırım aracı haline geldi. Sıfır kilometre araç fiyatlarının aşırı yükselmesi talebi ikinci el otomobillere kaydırdı. İkinci elde ise talebin artışı beraberinde fiyat artışını da getirdi. Dolayısıyla otomobil alma hayali kuranlar, bu hayalini başka baharlara saklamak zorunda kaldı. 

Son günlerde çıkan bazı haberler ise otomobil fiyatlarında yaşanabilecek muhtemel bir düşüş için vatandaşların umutlanmasına neden oldu. Otomobil fiyaları üzerindeki en büyük kalem olan Özel Tüketim Vergisininin hesaplanmasında kullanılan matrahın yeniden düzenleneceği açıklandı. Otomobil satışlarında uygulanan ÖTV matrahında yeniden düzenleme yapılacağına dair açıklama bir ilk oldu. Bu zamana kadar yapılan düzenlemeler önceden açıklanmadan yapılıyordu. 

Kurban etini hemen yemeyin! İdeal süre belli oldu Kurban etini hemen yemeyin! İdeal süre belli oldu

Söz konusu açıklama, otomobil almayı düşünen vatandaşlarda fiyat düşüşüne dair bir beklenti oluşturdu. Yaklaşık 10 gün sonra uygulanmaya başlanacak olan matrah düzenlemesi Hazine ve Maliye Bakanı Nurettin Nebati tarafından açıklandı. Dolayısıyla otomobil almayı düşünen vatandaşlar, fiyatların düşeceğini düşünerek otomobil alma işlemini askıya aldı. Bu durum satışların neredeyse durma noktasına gelmesine neden oldu. 

Söz konusu durumu farklı bir pencereden değerlendirerek otomobil alma işlemini hızlandırmaya çalışan vatandaşlar da var. Aralık ayında matrah etkisiyle otomobil piyasasının hızlanacağını ve bu sebeple piyasada otomobil bulmanın zorlaşacağını düşünen vatandaşlar ellerini çabuk tutmayı tercih edebiliyor. Ayrıca ocak ayıyla birlikte enflasyon ve yeni zamlarla birlikte otomobil fiyatlarında ciddi bir artış bekleniyor. Dolayısıyla matrah düzenlemesinden doğacak muhtemel düşüş, çok kısa sürede etkisini yitireceğe benziyor. Fiyatların düşmesiyle birlikte yaşanacak talep patlaması, fiyatların şuan olduğundan çok daha yukarıya çıkmasına neden olabilir.