Eylül 2021 tarihinde yükselişe geçen ve Aralık 2021 tarihinde tarihi seviyelere ulaşan dolar kuru, beraberinde diğer döviz kurlarında ve altın fiyatlarında da tarihi rekorların gözlenmesine sebep olmuştu. Bu durum maliyetlere direkt olarak etki ederken hizmetlerin ve hizmet ürünlerinin de fahiş seviyelere ulaşmalarına yol açmıştı. Her sektörde gözlenen yüksek fiyatlar, özellikle otomobil sektöründe şaşkınlık yaratan fiyatların telaffuz edilmesine neden olmuştu. 

2021 yılının son ayında ekonomi piyasalarında gözlenen olumuz gelişmeler sebebi ile 2022 yılına yüksek satış fiyatları ile başlayan otomobiller, pandemi ile birlikte ortaya çıkan ve etkisini giderek artıran çip krizi sebebi ile yeni zamlar aldılar. Bu durum yeni dönemde araç sahibi olma planlarını suya düşürürken uzun süredir beklenen hamle 24 Kasım tarihinde geldi. 

24 Kasım tarihli Resmi Gazete aracılığı ile duyurulmuş olan ÖTV matrah düzenlemesi sayesinde birçok sıfır kilometre aracın fiyatında indirim yapılırken vatandaşlar senenin son fırsatından yararlanabilmek amacı ile harekete geçti. 

2023 yılına girilmesi ile birlikte araç fiyatlarına yeni zamların yansıyacağını öğrenen vatandaşlar, sene sonu tamamlanmadan araç sahibi olabilmek adına bayileri resmen boşalttı. Yetkililer, fiyat garantisi olmamasına rağmen yeni dönemin siparişlerinin dahi alınmaya başladığını ifade etti. 

Avrupa Vatandaşlığının Yolunu Açan Portekiz Golden Visa Nedir? Avrupa Vatandaşlığının Yolunu Açan Portekiz Golden Visa Nedir?

“GEMİDEKİ ARAÇLAR SATILMAYA BAŞLANDI!”

otomobil-satisleri

Yeni yılda kurun yükseleceği ve bu sebep ile de araçların daha da zamlanacakları konusunda endişelenen vatandaşlar, 2022 yılı tamamlanmadan hemen önce araç sahibi olabilmek adına bayilere akın etti. Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan sektör temsilcisi Oğuz Güner, şu ifadeleri kullandı: “Birçok bayide olduğu gibi Türkiye’ye gelmek üzere yolda olan ve ay sonuna kadar ülkeye giriş yapacak olan gemideki araçları dahi satışa çıkarmaya başladık.”

“TÜKETİCİLER ALIMLARI ÖNE ÇEKİYOR!”

Oğuz Güner’den sonra bir diğer sektör temsilcisi Alp Gülan’dan da konuya ilişkin açıklama geldi. Gülan, şu ifadeleri kullandı: “Araç fiyatlarının artmasından ötürü endişe içerisinde olan tüketiciler, alımları öne çekiyor. Özellikle B segment araç modellerine yansıyan matrah güncellemesinin, kurdaki artışa paralel olarak anlamını yitirebileceği tahmin ediliyor. Bu neden ile de bu segmentte olan araç modellerine karşı yoğun bir ilgi var.”