Yedek parça maliyetinin artışı, çip krizinin artan etkisi ve içten yanmalı motorlara sahip olan araç modellerinin üretimlerinde kısıtlamaya gidilmesi gibi faktörler, piyasada satışa sunulan sıfır kilometre ve ikinci el araç modellerinde fahiş rakamların gözlenmesine sebep oldu. Geçtiğimiz senenin son çeyreğinden bu yana zamlanmaya devam eden ve 2022 yılının sonlarına doğru yaklaşıldığı şu günlerde rekor satış fiyatlarına ulaşan otomobiller, vatandaşların araç sahibi olma hayallerini suya düşürdü. Bu durum sektörü durma noktasına getirirken ülke ekonomisini de olumsuz etkiledi.

Yapılan zamlardan ve ülkemizde yürürlükte olan yüksek oranlı ÖTV uygulamasından sonra 400 bin TL’nin altında satılık araç bulmak imkansız hale gelmişken fiyatların düzenlenmesine yönelik beklentiler arttı. Yeni araç satın alabilmek için ÖTV indiriminin yapılmasını bekleyen vatandaşlar sene sonuna doğru umutlanmaya devam ederken kulislerden konuya yönelik çeşitli bilgiler gelmeye başladı. Bilgilerin doğruluğu henüz yetkililer tarafından onaylanmazken ileri sürülen iddialar dahi vatandaşların heyecanlanmasına katkıda bulundu. 

Ankara Mamak’ta doğalgaz patlaması oldu! 1 kişi hayatını kaybetti Ankara Mamak’ta doğalgaz patlaması oldu! 1 kişi hayatını kaybetti

ÖTV İNDİRİMİ VE MATRAH DÜZENLEMESİ!

otomotiv-sektorunde-yasanan-durgunluk-yetkilileri-harekete-gecirdi-aralik-ayinda-otv-indiri

Ekonomi piyasalarının yukarı yönlü hareketlerinin rekor seviyelere ulaşması sebebi ile zamlanan yedek parçalar, piyasada satışa sunulan sıfır kilometre araçların yüksek oranlarda zamlanmasına sebep oldu. Bu durum ikinci el araç piyasasını da direkt olarak etkilerken çip krizinin varlığı fiyatların daha da katlanmasına sebep oldu. 

Hem ekonomik alanda hem de siyasi olarak verilen kararların gölgesinde 400 bin TL’nin altında araç bulmanın imkansız hale geldiği şu günlerde, ÖTV indiriminin zorunluluğu vatandaşlar tarafından dile getirilmeye başlandı. Kulislerden konuya ilişkin umutlandıran bilgiler geldi. 

Ortaya atılan iddialara göre AK Parti yetkililerinin bir ÖTV hazırlığı içerisinde oldukları ve hazırlık sonrasında ÖTV indirimini duyuracakları ileri sürüldü. ÖTV matrahlarının da düzenleneceği bilgisinin yer aldığı iddiada, yeni dönem ile birlikte araç fiyatlarının düşürülmesinin ve piyasaya hareketlilik kazandırılmasının amaçlandığı bildirildi. 

ARALIK AYINA İŞARET ETTİLER!

AK Partili yetkililerin ilgili ÖTV indirimi ve matrah düzenlemesini, aralık ayının ikinci yarısında bir torba yasa ile birlikte Meclis’e sunacakları ileri sürüldü. Yetkililer, konuya ilişkin henüz bir açıklama yapmadı.