Otomobil fiyatlarında yaşanan artış sonrasında araç satın almak isteyen vatandaşlar ve sektör temsilcileri tarafından yeni düzenlemeler bekleniyor. İkinci el ve sıfır otomobil fiyatlarının olağanüstü artışı sonrasında 2023 yılında ÖTV düzenlemesi ile fiyatların bir nebze düşürülmesi bekleniyor. 

TBMM’ye sunulan bütçe tasarısında ise otomobilde ÖTV indirimine dair yeni detaylar da ortaya çıktı. 2023 yılına ilişkin bütçe tasarında yer alan vergi oranları dikkat çekiyor. Otomobilde ÖTV indirimini de kapsayan bütçe kapsamında yeni yılda uygulanacak vergi oranları dikkat çekti. 

ÖTV İNDİRİMİ GELECEK Mİ? 

otv-indiriminde-yeni-detaylar-otomobil-fiyatlarini-dusurecek-formul-gelebilir-otomobile-otv (2)

Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) kapsamında 2021 yılında 207 milyar liralık gelir elde edildi. 2022 yılı başında ise 220.8 milyarlık gelir tahmini yapılmıştı. Ancak sene sonu revize edilen bu oranla vergi oranı 385 milyar lira olarak gerçekleşeceği düşünülüyor. 

Özellikle otomobil fiyatlarında yaşanan artışlara birde ÖTV gibi vergiler eklenince fiyatlar ciddi şekilde artış gösterdi. 2023 yılı bütçe görüşmeleri kapsamında vergilere dair ortaya çıkan detaylar ise ÖTV indiriminin yapılıp yapılmayacağına dair beklentileri ortaya çıkardı. ÖTV indiriminin aksine gelecek yıl için vergi gelirlerinin artması bekleniyor. Özellikle araç alımlarında 5 yıl satmamak şartı ile yüzde 50 ile yüzde 80 arasında değişen indirim beklentisi ise dikkat çekiyor. 

SGK'dan Ödeme Müjdesi Geldi! SSK, 4A, 4B, 4C ve EYT'lilere 25 Bin TL Toplu Nakit Para Verilecek... SGK'dan Ödeme Müjdesi Geldi! SSK, 4A, 4B, 4C ve EYT'lilere 25 Bin TL Toplu Nakit Para Verilecek...

ÖTV VERGİ GELİRLERİNİN ARTMASI BEKLENİYOR!

2023 yılına ilişkin TBMM’de bütçe görüşmelerinde yeni detaylar ortaya çıktı. ÖTV başta olmak üzere diğer pek çok vergi kaleminde artış olması bekleniyor. ÖTV gelirlerinde gelecek yıl 512.6 milyar lira gelir elde edilmesi öngörülüyor. Bu kapsamda ÖTV gelirlerinin yüzde 33 oranında artmasına kesin gözüyle bakıldığı aktarıldı. 

Benzer şekilde Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) ise geçtiğimiz yıl 18.9 milyar TL gelir sunarken, gelecek yıl için yüzde 64,4 artışla 38.8 milyar gelir elde edilmesi bekleniyor. ÖTV indirimi bekleyen milyonlarca vatandaş ise ortaya çıkan yeni oranlar sonrasında büyük bir hayal kırıklığı yaşadı.