Geçtiğimiz senenin 3’üncü çeyreğinde hem döviz kurlarında hem altın fiyatlarında yükselen fiyat grafiklerinin ortaya çıkması her sektörde olduğu gibi otomotiv sektöründe de büyük yankı uyandırdı. Satış fiyatları ilgili piyasalara bağlı olarak hesaplanan yedek parçaların maliyetlerinin bir anda yükselmesi, sıfır kilometre araçların satış fiyatlarına da yüksek oranlı zamların yapılmasına sebep oldu. Bu zamlar, ikinci el araç piyasasını da doğrudan etkileyerek tüketicilerin uygun fiyatlar karşılığın araç sahibi olma hayallerinin suya düşmesine yol açtı.

2021 yılının bitimine yakın açıklanmaya başlanan araç zamları, yeni dönemde etkisi artan çip krizi sebebi ile tarihi seviyelere ulaştı. Bu durum sektörde büyük bir durgunluğa şahitlik edilmesine sebep olurken ülke ekonomisine otomotiv sektöründen gelen katkının da nerede ise sıfırlanmasına yol açtı. 

ÖTV indiriminin gelip fiyatların geri çekileceği düşünülürken yetkililerden ÖTV indirimi yerine ÖTV matrah düzenlemesi adımı geldi. Bu durumda da bazı araç modellerine 72 bin TL’ye varan indirimlerin yansıdığı gözlendi. Geçtiğimiz hafta Resmi Gazete’de yayınlanmış olan ÖTV matrah düzenlemesinin ardından araç modellerinin satış fiyatlarında güncellemeye giden bazı firmalar, yeni fiyatları paylaştı. 

ARAÇ FİYATLARI GERİLEDİ!

Geçtiğimiz hafta yayınlanmış olan ÖTV matrah düzenlemesinin ardından birçok üretici firmadan fiyat güncellemesi haberleri gelmeye başladı. Bu kapsamda başta Hyundai, Dacia, Kia ve Honda olmak üzere pek çok gözde firma, bazı araç modelleri için belirlemiş oldukları yeni satış fiyatlarını kamuoyu ile paylaştı. Yayınlanan fiyat listelerine göre bazı araç modellerinde 72 bin TL’ye kadar fiyat farkının ortaya çıktığı görüldü. 

O banka gemileri yaktı, 100 bin TL’lik nakit desteği için düğmeye bastı! O banka gemileri yaktı, 100 bin TL’lik nakit desteği için düğmeye bastı!

ÖTV İNDİRİMLİ ARAÇ FİYATLARI

otv-matrah-duzenlemesi-fiyatlara-yansidi-volkswagen-honda-dacia-ve-hyundai-otv-indirimli-ar

Resmi Gazete’de yayınlanmış olan ÖTV matrah düzenlemesinin ardından fiyatları güncellenen bazı araç modelleri, şu şekilde duyuruldu:

  • Hyundai i10 1.0 MPI 67 PS Jump: 282.750 TL
  • Hyundai i10 1.0 MPI 67 PS Jump AMT: 329.118 TL
  • Hyundai i10 1.2 MPI 84 PS Style: 339.706 TL
  • Kia Rio 1.2 84 PS Manuel Cool: 418.667 TL
  • Kia 1.4 100 PS Otomatik Cool: 502.444 TL
  • Dacia Sandero Comfort 1.0 Turbo X- Tronic: 441.778 TL
  • Dacia Sandero Stepway Comfort 1.0 Turbo ECO- G: 447.022
  • Honda 1.5 VTEC Elegance: 535.972 TL