Küresel çapta yaşanan çip krizi ve ekonomi piyasalarında gözlenen hareketlilik, her sektörde olduğu gibi otomotiv sektöründe de büyük problemlerin ortaya çıkmasına sebep oldu. Geçtiğimiz senenin sonu itibari ile baş göstermeye başlayan bu problemler, 2022 yılı içerisinde üst seviyelere ulaştı. Yedek parça maliyetinin artması ve diğer alanlarda gözlenen sıkıntılar önce sıfır kilometre araçların fiyatlarını sonrasında ise ikinci el araçların fiyatlarını direkt olarak etkiledi. 

Bir süredir duyurulan araç zamlarından sonra ikinci el piyasasında dahi 400 bin TL’nin altında satılık araç bulmak imkansız hale gelmişken pazarda yaşanan bu durgunluk sektör temsilcilerini endişelendirmeye başlamıştı. Tüketicilerin de bütçeleri dahilinde bir araç satın almalarının önüne geçen yüksek fiyatlar, geçtiğimiz hafta resmen duyurulmuş olan ÖTV matrah düzenlemesinin ardından düşmeye başladı. 

24 Kasım tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan ÖTV matrah düzenlemesi ile birlikte matrah limitleri artırıldı. Buna bağlı olarak gerileyen sıfır kilometre araç fiyatlarından sonra ikinci el araç piyasasında da fiyatların düşüşe geçtiği öğrenildi.

“PİYASAYI OLUMLU ETKİLEYECEK!”

otv-matrah-duzenlemesi-ikinci-el-piyasasina-yaradi-galericiler-resmen-acikladi-arac-basi-30 (2)

O banka gemileri yaktı, 100 bin TL’lik nakit desteği için düğmeye bastı! O banka gemileri yaktı, 100 bin TL’lik nakit desteği için düğmeye bastı!

Matrah düzenlemesinin ardından sıfır kilometre araçlarda 100 bin TL’ye kadar indirim gözlenirken bayilerde indirimli araç bulmanın oldukça zor olduğu duyuruldu. Bunun üzerine gözlerini ikinci el piyasasına çeviren tüketiciler için galericilerden olumlu açıklamalar gelmeye başladı. Oto Galerici Yavuz Çiftçi, düzenlemeye ilişkin şu ifadeleri kullandı: “Düzenleme ikinci el araç piyasasını olumlu yönde etkileyecek. Sene sonu ile birlikte de bir hareketlilik bekliyoruz. Aralık ayında bir hareketlilik yaşanacağını düşünüyoruz.”

30 BİN TL’LİK İNDİRİM!

Oto galerici olarak hizmet veren Celal Aktaş da düzenlemenin piyasayı hareketlendirdiğini belirterek şu ifadeleri kullandı: “4 aydır durgun bir piyasa vardı. Son zamanlarda ise nihayet telefonlar çalmaya başladı. Sıfır araçlarda da gerileme yaşandı. İkinci el araçlarda da biraz da olsa gerileme yaşandığını söylemek mümkün. Araç başına yaklaşık olarak 20- 30 bin TL’lik bir düşüş var. Ortalama yüzde 15’lik bir gerileme yaşandı.”