Beden kitle endeksi olarak bilinen ve kişinin sahip olduğu kilo ile boyunun doğru orantıda olması gerektiğini ifade eden hesap, kişilerin sağlıklı bir yaşama sahip olmaları açısından oldukça önemli bir parametre olarak gösterilmektedir. Kendileri için yapılan hesabın altında veya üstünde verilere sahip olan vatandaşlar, doktor kontrolünde hazırlanmış olan diyet programlarını uygulayarak sağlıklı bir yaşam sürdürmek adına ilk adımı atabilmektelerdir. 

Son dönemlerde sosyal medya kullanımının da artması ile birlikte özellikle kadınlarda hızlı kilo verme alışkanlıklarının oluştuğu gözlenmeye başlandı. Beğenilme algısının yeme içme alışkanlıkları üzerinde etkili olması, kişilerin kendi kafalarına göre diyet programlarına başvurmalarına yol açtı. Sıklık ile kadınlar tarafından olsa da erkekler tarafından da tercih edildiği bilinen en popüler diyet uygulamalarından birisi ise aralıklı oruç diyeti olarak öne çıkmaya başladı. 

Birçok çeşidi olan ancak genel olarak 8 saat yemek zamanı, 16 saat aç kalma zamanı olarak bölümlere ayrılan aralıklı oruç diyeti, pek çok kişi hatta uzman tarafından sağlıklı olarak nitelendirilse de yapılan son çalışmalar ile bu diyet türünün sanıldığı kadar sağlıklı olmadığı ortaya kondu. Uzmanlar, aralıklı oruç diyetinin bilinmeyen zararlarına ilişkin ayrıntıları paylaştı. 

ÇALIŞMA AMERİKA’DA YÜRÜTÜLDÜ!

populer-diyet-uygulamalarindan-olan-aralikli-orucun-riski-ortaya-cikti-erken-olum-riskini-3 (2)

Yağ yakıcı özellikteki 4 ürünü uzmanlar açıkladı! İşte liste Yağ yakıcı özellikteki 4 ürünü uzmanlar açıkladı! İşte liste

Bilim insanları tarafından yürütülmüş olan bir çalışmada 24 binden fazla Amerikalı yetişkin ele alındı. 4 bin 175 hastanın ölüm durumlarına ve nedenlerine ilişkin elde edilen veriler uzmanlar tarafından incelendi. 

Yapılan araştırmalar sonucunda günde 3 öğünden az yemek yiyen hastalar arasında bazı ortak noktaların bulunduğu tespit edildi. Genç, erkek, düşük eğitim, sigara ve alkol kullanımı ve yüksek atıştırmalık tüketimi gibi ortak özellikler sonrasında Academy of Nutrition and Dietetics dergisinde çalışmanın sonuçları yayınlandı. Kahvaltı öğününün atlanmasının erken ölüme davetiye çıkardığına dikkat çekildi.

KAHVALTI ÖĞÜNÜNE DİKKAT!

Memphis Tennessee Üniversitesi Sağlık Bilimleri Merkezi Önleyici Tıp biriminden Dr. Yangbo Sun da ekibi ile bir çalışma yürüttü. Çalışma kapsamında elde edilen sonuçlar şu şekilde açıklandı: “Çalışmamız günde yalnızca bir öğün yemek yiyen bireylerin daha fazla yemek yiyen bireylere göre ölme olasılıklarının yüksek olduğunu ortaya koydu. Kahvaltıyı atlayan bireylerin ölümcül kardiyovasküler hastalıklara yakalanma olasılığı daha yüksek olarak tespit edilirken öğle ya da akşam yemeğini atlayanların tüm nedenlere bağlı olarak ölüm risklerinin arttığı sonucuna ulaşıldı.”