Türkiye’nin gündeminde ilk sıralarda yer alan Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) konusunda yapılan yasal düzenlemelerde sona gelinirken, prim borçları nedeniyle emekli olamayanlar da çözüm beklemeye başladı. Yaşı doldurmasına rağmen prim borçları nedeniyle emekli olamayanlar için gelen çözümler ise dikkat çekiyor. 

Prim borçları nedeniyle emekli olamayanların SGK prim borçlarını ödemelerini kolaylaştıracak kredi seçenekleri de birçok banka tarafından duyurulmaya devam ediyor. Uygun geri ödeme seçenekleri ve faiz oranları ile emekli olmak isteyenler için kredilerden yararlanılabilecek.  

YAŞI DOLDURUP EKSİK PRİMİ OLANLAR EMEKLİ OLABİLİR Mİ?

Ticari ve ihtiyaç kredi faizinde limitler artıyor Ticari ve ihtiyaç kredi faizinde limitler artıyor

Yaşı doldurmasına rağmen SGK prim borçları nedeniyle emekli olamayanlar için geçtiğimiz yıllar Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ve üç kamu bankası arasında protokol imzalanarak yapılandırma seçenekleri sunulmuştu. Bu protokol ile prim borçları nedeniyle emekli olamayanlar için fırsatla sunulmuştu. 

Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank tarafından uygulanan bu yapılandırma fırsatı sonrasında birçok prim borcu olanlar yeniden benzer desteklerin gelmesini beklediği ifade ediliyor. Bu kişiler için bazı özel bankalardan da kredi destekleri verilmeye devam ediyor. 

EKSİK PRİMLERİ OLANLARA EMEKLİLİK FIRSATI!

prim-borcu-olanlara-emeklilik-yolu-acildi-bu-bankalar-prim-kredisi-verecek (2)

Geçtiğimiz yıllarda SGK ile Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank arasında yapılan protokol ile prim borçları nedeniyle emekli olamayanlar için çözümler sunulmuştu. Bu kapsamda Kredi iş birliği protokolü kapsamında uygulanan destek ile yüzde 1,55 faiz oranı ve 36 aya kadar vade seçenekleri ile kredi kullanımı sağlanmıştı. Ancak 2022 yılı itibariyle aktif bir anlaşma bulunmuyor. Bu nedenle prim borçlarını ödemek için kredi kullanmak isteyenlerin farklı bankaların kredi seçeneklerini değerlendirmeleri gerekecektir. 

SGK PRİM BORCUNU ÖDEMEK İÇİN KREDİ DESTEĞİ!

Emekli Olmak İsteyenlere Özel Kredi kampanyası kapsamında Denizbank tarafından SGK prim borcu olanlara kefilsiz kredi veriliyor. Bu kapsamda SGK prim borçlarını ödemek isteyenler, 36 aya kadar vadeler ve 3 aya kadar erteleme seçenekleri ile kredi kullanabilecek. Denizbank’tan başvuru yapılacak uygun faiz oranları ile emekli olmak için vatandaşların kredi kullanması sağlanacak.