Kış aylarında havaların soğuması ile birlikte vatandaşların en çok araştırdığı konular arasında Doğalgaz Tüketim Desteği yer alıyor. Halk arasında doğalgaz fatura yardımı olarak da bilinen bu projede ihtiyaç sahiplerine 900 TL ile 1500 TL arasında maddi yardım yapılıyor. Bakanlık tarafından hayata geçirilen yardımlar Doğalgaz Tüketim Desteği programına başvuru yapıp başvurusu onaylanan hak sahiplerine nakit olarak veriliyor. Bakanlıktan yapılan son açıklamada doğalgaz desteğinin yeni yılda hangi tarihte hesaplara yatırılacağı açıklandı.

2023 Doğalgaz Desteği Ne Zaman?

Hak sahiplerinin araştırdığı konular arasında yer alan doğalgaz fatura desteği ile ilgili kritik tarihler belli oldu. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından belirlenen, temel ihtiyaçlarını karşılayamayacak durumda olan aileler için doğalgaz fatura desteği yapılıyor. Geçen senenin son 3 ve bu yılın ilk 3 ayı olacak şekilde yapılan doğalgaz destek ödemeleri 6 aylık zamanda hak sahiplerinin hesaplarına yatırılıyor. Ocak ayı için planlanan gaz ödemeleri şubat ve mart aylarını kapsayacak şekilde şubat ayında hesaplara geçecek.

Zam geldi, Bakan Yanık SED ödemesi alanlara seslendi! Zam geldi, Bakan Yanık SED ödemesi alanlara seslendi!

Kimler Doğalgaz Desteği Alabilir?

pttden-2500-tl-destek-hesaplara-yatirilacak-dogalgaz-faturasi-destek-tarihleri-belli-oldu (2)

Devletten doğalgaz fatura desteği almak isteyen vatandaşlar bu projenin kapsamını ve başvuru şartlarını merak ediyor. Doğalgaz desteği başvuru şartları arasında Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından belirlenen şu koşullara dikkat ediliyor:

  • TC vatandaşı olmak
  • E-Devlet üzerinden Doğalgaz Tüketim Desteği programına başvurmak
  • Doğalgaz arzı sağlanan ilçede ikamet etmek
  • İkamet adresinde ön ödemeli veya faturalı sayaca bağlı doğalgaz aboneliğinin bulunması
  • Ödenecek faturanın mesken abone grubunda olması
  • SYDV tarafından başvuru sahibi adına hak sahipliği kararı verilmesi

Doğalgaz Desteği Başvurusu

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nca hayata geçirilen "Doğalgaz Tüketim Desteği" programına başvurular e-Devlet Kapısı üzerinden yapılıyor. Bakanlığın e-Hizmetleri arasında yer alan bu programa başvuru yapıldıktan sonra Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları gelip başvuru sahibi adına gerekli kontrolleri yapıyor. Kişiye hak sahipliği kararı verildikten sonra ödemeler belirtilen banka hesabına yatırılıyor.