Sağlık çalışanlarına yönelik şiddet haberlerine bir yenisi daha eklendi. Tokat Devlet Hastanesi'nde yaşanan olayda bir vatandaş randevusu olmadığı için muayene olamadı. Randevusuz muayene olmak isteyen hastanın yakını ise sinirlenerek doktora saldırdı. Talihsiz doktoru öfkeli hasta yakınının elinden diğer hasta ve yakınları kurtardı.

Bir vatandaş annesini muayene için Tokat Devlet Hastanesi İç Hastalıkları bölümüne getirdi. Ancak hastanın muayenesi yoktu ve üstelik öğle arası saatiydi. Doktor Elif Dağıstan Ergin, randevusuz hastaya bakamayacağını ve öğle arasında olduğu için muayeneyi gerçekleştiremeyeceğini dile getirdi.

Doğa Dostu Organik Bebek Ürünleri Sunan Cigit Fikri Nasıl Doğdu? Doğa Dostu Organik Bebek Ürünleri Sunan Cigit Fikri Nasıl Doğdu?

Randevusuz hastanın yakını doktorun, Merkezi Hekim Randevu Sistemi üzerinden randevu alması gerektiğini söylemesi üzerine sinirlendi. Celal Y. isimli vatandaş bir süre doktor ile tartıştıktan sonra İç Hastalıkları Uzmanı doktoru adeta yaka paça odasından çıkardı. Koridorda devam eden tartışma bir süre sonra sağlıkçıya fiziksel saldırıya dönüştü.

O sırada hastanenin koridorunda bekleyen diğer hastalar ve yakınları güçlükle araya girerek doktoru saldırgan hasta yakınının elinden kurtardı. Söz konusu saldırı ile neye uğradığını şaşıran doktor, yediği yumrukların etkisiyle bir süre kendine gelemedi. 

Tokat Devlet Hastanesi koridorlarında gerçekleşen sağlıkçıya şiddet olayı saniye saniye güvenlik kameraları tarafından kaydedildi. Olay yerine intikal eden polis ekipleri, annesini randevusu olmadığı için muayene etmeyi redden doktora saldıran o adamı gözaltına aldı. 

Görevini icra ederken fiziksel saldırıya maruz kalan doktor ise psikolojik şoku atlattıktan sonra fiziksel olarak muayene oldu. Edinilen bilgiye göre doktor Ergin'in sağlık durumunda herhangi bir olumsuzluk yok. 

Sağlıkçılar son zamanlarda artan şiddet olaylarından ciddi manada şikayetçi. İnsan hayatı kurtarmak gibi kutsal bir görevi icra ederken hasta yakınlarından şiddet görmenin mesleki motivasyonlarını düşürdüğünü dile getiren sağlık çalışanları, artık şiddet olaylarının son bulmasını istiyor. Bu olay özelinde şiddetin maduru olan doktor ise, saldırganın kendisini koridora zorla çıkarmak yerine odasında darp etmesi durumunda, çok daha ciddi sonuçlar ile karşılaşılabilceğini hatırlatarak can güvenliğini tehdit eden bir durum olduğunu söyledi.