2022 yılı boyunca hem ekonomik hem de siyasi alanlarda yaşanan birçok olumsuz gelişme sebebi ile yüksek seviyelerde seyreden enflasyon, gündelik hayat akışı esnasında satın alınan her hizmet başlığına ve hizmet ürününe yüksek oranlarda zamların yansımasına sebep oldu. Bu durum başta gıda sektörü olmak üzere temel ihtiyaç alanlarının her birine yansırken eğitim sektöründe de fahiş fiyatlandırmalar ortaya çıktı. 

Enflasyonun etkisi ile bir anda artan özel okul ücretleri, hali hazırda artan giderleri ile başları dertte olan ebeveynleri daha da büyük bir yükün altına doğru sürükledi. Bu durum bazı velilerin çocuklarını özel okuldan almalarına sebep olurken gözler 2023 yılına çevrildi. Artan enflasyonun 2023 yılı özel okul ücretlerine nasıl yansıyacağı merak konusu olurken geçtiğimiz günlerde konuya ilişkin bir açıklamada bulunan Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, azami zam oranını kamuoyu ile paylaştı.

Bakan Özer’in açıklamasının ardından denetime çıkan Rekabet Kurumu, bazı özel okulların azami zam oranının üstünde fiyat artırdığını tespit etti. Kamu kurumunun tespitleri, özel okullar hakkında soruşturma başlatılmasına sebebiyet verdi. 

SORUŞTURMA BAŞLATILDI!

rekabet-kurumu-13-ozel-okul-hakkinda-sorusturma-baslatti

Borcu olanlar dikkat, yapılandırma haberi pazartesi günü Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan gelecek! Borcu olanlar dikkat, yapılandırma haberi pazartesi günü Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan gelecek!

Bazı özel okulların fahiş fiyat artışına gittiğini belirleyen veliler, ilgili okulları Rekabet Kurumu’na şikayet etmeye başladı. Şikayetler üzerine harekete geçen kamu kurumu İstanbul’da faaliyet gösteren 5 Fransız lisesi ile ilgili araştırma başlattı. Araştırmanın sonucu, son dakika gelişmesi ile kamuoyu ile paylaşıldı. Kurum, Rekabet Yasası’nın “Doğrudan veya dolaylı olarak rekabeti engellemeye yol açacak teşebbüsler arası anlaşmaları yasaklayan” maddesi doğrultusunda yürütmüş olduğu ön inceleme sonucunda elde etmiş olduğu bulgulara dayanarak 5 Fransız lisesi ile ilgili olarak soruşturma başlattı. Ayrıca aynı gerekçe ile Ankara’da faaliyet gösteren 8 özel okul hakkında da soruşturma başlatılmış olduğu belirtildi.

2023 AZAMİ ÖZEL OKUL ZAMMI 

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer tarafından açıklanmış olan 2023 yılı azami özel okul zam oranı yüzde 65 olarak kayda geçti.