Rusya'nın Ukrayna topraklarına girmesinin üzerinden 9 aya yakın bir süre geçti. İşgalin ilk günlerinde hızla ilerleyen Rusya Kiev sınırına kadar ilerlemiş ancak başkentin kontrolünü ele geçirememişti. Karşılaştığı güçlü direnişin ardından strateji değiştiren Rus ordusu, doğuya doğru ilerleyişini sürdürmüş ve Kiev'in yaşanmaz hale gelmesi için hava saldırılarına başlamıştı.

Borcu olanlar dikkat, yapılandırma haberi pazartesi günü Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan gelecek! Borcu olanlar dikkat, yapılandırma haberi pazartesi günü Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan gelecek!

Rus ordusunun uzun menzilli güdümlü füzelerle düzenlediği hava saldırılarının ardı arkası kesilmedi. Yaklaşık 9 aydır süren işgalde, Ukrayna ordusunun da savunma pozisyonundan taarruz pozisyonuna geçmesiyle birlikte yeni gelişmeler yaşandı. Ukrayna kontrolünü kaybettiği bazı bölgelerden Rus askerleini geri püskürtmeyi başarsa da Rusya'nın acımasız saldırılarına engel olamıyor. 

Savaşın sürdüğü Ukrayna'dan gelen son haberler yürek burkan cinsten. Rusya arık hedef gözetmeksizin saldırılar düzenlemeye başladı. Kiev'i bir türlü kontrol altına alamayan ve dolayısıyla asıl amacına ulaşamayan Rusya, adeta bir yıldırma politikası izliyor. Kiev'de bulunan stratejik noktaları, yerleşim yerlerini ve insanların hayati ihtiyaçlarını karşıladığı altyapı tesislerini vuran Rusya, Kiev'i yaşanmaz bir yer haline getirip Ukrayna'nın teslim olmasını sağlamaya çalışıyor.

Rusya'nın bu hedefinin en net belirtilerinden biri de son olarak düzenlenen saldırı oldu. Rusya uzun menzilli ve güdümlü füzeler ile birlikte insansız hava araçlarını kullanarak Kiev'e bir saldırı daha düzenledi. Altyapı tesisleri ile birlikte yerleşim yerlerini de vuran Rusya, 6 sivilin yaşamını yitirmesine, 36 kişinin ise çeşitli şekillerde yaralanmasına neden oldu. 

Ayrıca düzenlenen saldırı nedeniyle stratejik noktalar ve altyapı tesislerinin zarar görmesi nedeniyle kentte elektrik kesintileri yaşandı. Ayrıca su şebekesinde meydana gelen hasar sebebiyle bazı bölgelere su da verilemiyor. Rus füzeleri 16 farklı altyapı tesisini kullanılamaz hale getirdi. Bu saldırıda 70'den fazla füze ve 5 insansız hava aracı kullanıldı.

Ukraynalı yetkililer söz konusu saldırı hakkında bir açıklamada bulundu. Rusya tarafından yapılan saldırının çok daha ağır sonuçlar doğurabileceğini dile getiren yetkililer, Rusya tarafından ateşlenen 50'den fazla füzenin ve 5 insansız hava aracının da hava savunma sistemleri tarafından hedefe ulaşmadan imha edildiğini duyurdu. 

Rusya savaşın acımasız yüzünü tüm dünyaya net bir şekilde gösterdi. Kiev saldırısıyla birlikte dünya kamuoyuna duyurulan habere göre, Zaporijya denilen bölgeye bir hava saldırısı düzenlendi. Bu saldırıda kullanılan füzeler bir doğum hastanesine isabet etti. Saldırıda dünyaya gözlerini henüz açmış bir bebek yaşamını yitirdi.