Dünya dışında bir yerde yaşam belirtisinin olup olmadığı senelerdir araştırılmaya devam edilirken uzayın keşfi amacı ile farklı çalışmalar yürütülmeye ve hem geçmişe dair bilgiler edinilmeye hem de geleceğe dair fikir sahibi olunulmaya çalışılmaya da devam ediliyor. Bu noktada birçok farklı proje bulunurken geçtiğimiz günlerde bilim dünyasını şaşırtan ve vatandaşları endişelendiren bir gelişme yaşandı. 

Gündeme gelen gelişmeye göre Uluslararası Uzay İstasyonu’na bağlı olan Soyuz kapsülünde geçtiğimiz günlerde bir sızıntı meydana gelmiş ve kozmonotların uzay yürüyüşleri iptal edilmişti. Rusya’nın konuya ilişkin nasıl bir karar vereceği merak edilirken bugün basında bu konuya ilişkin bazı haberler yer aldı. İngiliz basını konuyu ele aldı. 

KOZMONOTLAR EVE Mİ DÖNECEK?

rusyanin-karari-merak-edildi-sizinti-krizinden-sonra-kozmonotlar-nasil-donecek (2)

Uluslararası Uzay İstasyonu’na bağlı olan Soyuz MS- 22 isimli uzay aracında geçtiğimiz günlerde sıvı sızıntısı yaşandığı öğrenildi. Araçta bulunan kozmonotların Dmitriy Petelin ve Sergey Prokopyev oldukları bilinirken yaşanan sıvı sızıntısı sebebi ile kozmonotların uzay yürüyüşlerinin de iptal edildiği bilgisi verilmişti. Olayın üzerine hem NASA hem de Rusya Uluslararası Uzay Ajansı açıklamalarda bulunurken NASA TV, kapsülden akan beyaz parçacıkları görüntülemeyi başarmıştı. 

Rusya’nın kozmonotlara ilişkin nasıl bir karar vereceği merak edilirken bugün basına yeni bir haber düştü. BBC tarafından düzenlenen yeni habere göre Rosmocos7 mürettebat üyelerini planlanan zamandan önce geri getirmek üzere Uluslararası Uzay İstasyonu’na boş bir uzay aracı göndermeyi düşündüğünü ifade etti. 

Reuters'tan Merkez Bankası analizi: Büyük fırsat kaçırıldı Reuters'tan Merkez Bankası analizi: Büyük fırsat kaçırıldı

MÜRETTEBAT TEHLİKEDE Mİ?

Dünya’dan 400 kilometre uzaklıkta yaşanan son olay, herkesi şaşkına çevirdi. Rusya’nın sıvı sızıntısı yaşanan uzay aracına ve kozmonotlara ilişkin nasıl bir karar vereceği halen gizemini korurken NASA’dan da konuya ilişkin yeni bir açıklama geldi. Yapılan açıklamada söz konusu kapsülün şu an açık bir kapak aracılığı ile uzay istasyonuna giden hava akışı ile havalandırıldığı belirtilirken mürettebattan hiç kimsenin herhangi bir şekilde hayati tehlikesinin bulunmadığı bilgisi kaydedildi.