Sağlık Bakanlığı’nın verdiği online hizmet sayesinde Sağlık Bakanlığı bünyesine ataması yapılan kişilerin atama durumlarını ve tayin bilgilerini öğrenebilmeleri mümkündür.

Zimmet Ne Demek?

Zimmet kelime anlamı olarak bir şirketin borçlarının tümü veya kurum, kuruluş çalışanlarına imza karşılığı verilen para veya eşya anlamlarına gelmektedir. Ancak Sağlık Bakanlığı’na yapılan atamalarda bu kelime kişinin hangi birime zimmetlendiği veya kişiye hangi birimin işleri zimmetlendiği gibi düşünülebilir.

Zimmet Sorgulama Ne Demek?

Yukarda da belirttiğimiz gibi atama alanında zimmet kelimesi farklı anlama gelmektedir. Bilindiği üzere son dönemde Sağlık Bakanlığı bünyesine memur alımı yapılmıştır. Kurada asil olarak ismi çıkan kişiler mülakata davet edilmiştir. Mülakattan olumlu sonuç alan kişiler görev yerlerinin belirlenmesini beklemeye başlarlar. Zimmet sorgulama sistemi ile ataması yapılan kişiler tüm bu bilgilere ulaşabilmektedirler. Bu bilgiler ÇKYS yani Çekirdek Bilgi Yönetimi Sistemi üzerinden de sorgulanabilmektedir. Ancak ÇKYS’ye kullanıcı adı ve şifre ile giriş yapılmaktadır. Bu sebeple Sağlık Bakanlığı zimmet sorgulama sistemi ile kullanıcı adı ve şifresi olmadan da zimmet durumunu sorgulayabilme imkanı sunmaktadır.

Kura Çekilme Süreci

Başvuruların başlamasının ardından açılımı Devlet Hizmet Yükümlülüğü olan DHY kurasına katılırsınız. Bu kuranın ne zaman gerçekleşeceği yine duyurularla ilan edilmektedir. Tüm atama süreci yayınlanan bu takvime göre gerçekleşmektedir.

Kura Çekildikten Sonra Ne Olur?

Kura çekildikten ve isminiz kurada çıktıktan sonraki aşama görev yerinizin belli olmasıdır. Çoğu kişi görev yeri belli olduktan sonra göreve başlayabileceğini düşünür ancak öyle değildir. Görev yeri belli olduktan sonra kuranın tebligatlarının da gelmesinin ardından eğer listede isminiz var ise göreve başlamaya uygun görüldüğünüz anlamına gelmektedir.

Tebligattan Sonraki Aşama Nedir?

Tebligatın da yayınlanmasından sonra beklemeniz gereken bir diğer süreç görev yerinizin zimmete düşmesidir. Zimmet sorgulama sistemini kullanarak isminizin zimmete düşüp düşmediğini öğrenebilirsiniz. İsminizin zimmet sorgulama ekranında çıkmasının ardından göreve başlama belgelerinizi tamamlayarak başlayacağınız birime gidebilirsiniz.

Sağlık Bakanlığı Zimmet Sorgulama Nasıl Yapılır?

Öncelikle Sağlık Bakanlığı zimmet sorgulama işlemi son aşamalarda gerçekleşmektedir. Yani kişinin ataması yapılmış kişilerin son durumlarını sorgulamasıdır.

 Zimmet sorgulama işlemini gerçekleştirmek isteyen kişilerin ilk olarak Sağlık Bakanlığı personel yeri ve zimmet sorgulama sayfasına giriş yapmaları gerekir. Bunun için https://ckysweb.saglik.gov.tr/personelgorevyeri/ linkine tıklamanız yeterli. Sayfaya giriş yaptıktan sonra ekranda bulunan seçeneklerden kendimize uygun olanı seçmeliyiz. T.C. vatandaşı olan bir kişi sayfaya giriş yaptığında zimmet sorgulamak için iki seçeneği bulunacaktır. Bunlardan biri eski nüfus cüzdanı bilgileri ile giriş yapma diğer ise yeni nüfus cüzdanı ile giriş yapmadır.

Zimmet kaydı Ne Zaman Düşer?

Zimmet kaydı tebligat yayınlandıktan bir süre sonra sisteme düşer. Bu süre birkaç saat ile bir gün arasında değişiklik göstermektedir. Kullanıcıların sisteme düşmesi için 24 saat beklemesi daha doğrudur.

Zimmet kaydı sisteme geçtiğinde artık bilgileriniz güncellenmiş olur. Hangi birime atandığınızı bu sistem üzerinden öğrenebilirsiniz.

Bilgilerde Hata Varsa Ne Yapılmalı?

Zimmet sorgulama sistemine düşen bilgilerde bir hata ya da yanlışlık varsa “İl Sağlık Müdürlüğü Sicil Birimi” ya da “YHGM Sicil Birimi” ne ulaşarak hatanızı düzeltmelerini talep edebilirsiniz. Aynı zamanda zimmet kaydının sisteme düşmediği durumlarda da yine bu birimlerden konu ile ilgili bilgi alabilirsiniz.

Zimmet Kaydı Düştükten Sonra Ne Yapılır?

Buraya kadar geçirilen aşamalar DHY kurası ve tebligatın yayınlanmasıdır. Kuraya katıldıktan sonra tebligatın gelmesi beklenir ve tebligat geldikten sonra listede isminiz var ise artık personel yeri ve zimmet sorgulama sistemine girerek sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Zimmet kaydının sisteme düşmesi artık göreve başlayabileceğiniz anlamına gelmektedir. Göreve başlamak için gerekli belgeleri öğrenerek bir araya getirmeye başlayabilirsiniz.

Göreve Başlama Belgeleri Nelerdir?

Akşener'den Kılıçdaroğlu'na büyük toplantı öncesi ziyaret! Akşener'den Kılıçdaroğlu'na büyük toplantı öncesi ziyaret!

Göreve başlama belgelernii şu şekilde sıralayabiliriz:

·         Mal Bildirim Formu

·         Vesikalık Fotoğraf (6 Adet)

·         Askerlik Durumu Belgesi

·         Adli Sicil Kaydı Belgesi

·         Sağlık Belgesi

·         Ek Belgeler

Mal Bildirim Formu Nereden Alınır?

Zimmet sorgulama işleminin ardından göreve başlamadan verilen belgeler arasında ilk sırada Mal Bildirim Formu bulunmaktadır. Bu formu internet üzerinden indirmeniz mümkündür. Mal Bildirim Belgesini indirdikten sonra kırmızı renkli olmayan bir tükenmez kalem ile doldurmalısınız.

Formda istenen bilgiler arasında bulunan sicil numarasını e-Devlet'ten öğrenebilirsiniz. Bilgileri doğru bir şekilde doldurmanız önemlidir.

ÇKYS Nedir?

Kelime olarak Çekirdek Kaynak Yönetimi’nin kısaltmasıdır. Bir sağlık projesi olan ÇKYS sisteminden birçok işlem gerçekleştirilebilmektedir. Asıl amacı sağlık çalışanları arasındaki iletişimi hızlandırmak ve verilerin bir araya toplanmasını sağlamak olan ÇKYS Sağlık Bakanlığı tarafından kurulmuştur.

ÇKYS sistemi ile Zimmet Sorgulama Sistemi Aynı Şey Midir?

Basitçe söylemek gerekirse ÇKYS ve zimmet sorgulama sistemi aynı şey değildir. Zimmet sorgulama işlemleri ÇKYS üzerinden de yapılabilmektedir. Yani ÇKYS, zimmet sorgulama sistemine göre daha geniş bir sistemdir.  Bilinmesi gereken bir ayrıntı daha mevcuttur. ÇKYS üzerinden zimmet durumunu sorgulamak isteyen kişilerin bu sisteme üye olmaları gerekmektedir. Yani bu sistemden zimmet sorgulama işlemi kullanıcı adı ve şifre ile gerçekleştirilmektedir. Zimmet sorgulama sisteminde ise üye olma şartı yoktur. Vatandaşlar zimmet durumlarını kullanıcı adları ve şifreleri olmadan da öğrenebilmektedirler.

Yeni Kimlik Alanlar Bilgilerini Nasıl Girecek?

Bilindiği üzere son dönemde eski nüfus cüzdanlarının kullanımının yerine yeni nüfus cüzdanları kullanılmaya başlanmıştır. Yeni kimlikler üzerinde bazı farklılıklar bulunmaktadır. Örneğin yeni kimliklerde aile sıra numarası, sicil numarası gibi bilgiler bulunmamaktadır. Zimmet sorgulama ekranına girildiğinde karşımıza çıkan ekranda bizden istenilen bilgiler arasında aile sıra numarası, sicil numarası gibi bilgiler de yer alabilmektedir.

Zimmet sorgulama ekranında hem eski kimlik bilgileri ile hem de yeni kimlik bilgileri ile giriş yapma seçenekleri bulunmaktadır. Kullanıcıların kimlik durumlarına uygun olan seçeneği seçmesi halinde bu sorun ortadan kalkacaktır.

Zimmet Sorgulama Sırasında Karşılaşılan Problemler

Zimmet durumu ilk atamadan hemen sonra sisteme düşmez. Bir süre beklemek gerekmektedir. Bu bekleme süresinde illere atama yazısı gönderilir ve diğer işlemler gerçekleştirilir. Bu sebeple uzun bir süre geçmiş olsa da zimmet sorgulama ekranında bilgileriniz çıkana kadar beklemeniz gerekecektir. Zimmet sorgulama sırasında en sık karşılaşılan sorun budur.

Sağlık Bakanlığı Personel Bilgi Sistemi (PBS)

Personel Bilgi Sistemi olarak hizmete sunulan PBS, bünyesinde tüm sağlık çalışanlarının bilgilerini barındırır. Tayin ve atama durumlarında bu sistem üzerinden giriş sağlanmaktadır.  Sisteme giriş yapabilmeniz için öncelikle hesap oluşturmanız gerekir.  Sağlık Bakanlığı’nın resmi internet sitesinden sisteme üye olmak için gerekli bilgi alınabilir.

Sağlık Bakanlığı Personel Alımı Başvuru Şartları

Sağlık Bakanlığı Nisan ayında bir atama duyurusu yayınladı. 29 bin 600 sağlık personelinin işe alımının gerçekleştirileceği bu atamada 32 branş bulunuyor. Atama bekleyen yüzlerce kişi şimdilerde bu duyuru ile ilgili detaylı açıklama bekliyor.

Başvuru şartlarının en kısa zamanda açıklanması bekleniyor. Kura başvuruları Personel Bilgi Sistemi (PBS) üzerinden gerçekleştirilecektir. Ayrıca kuranın yeri ve saati YGHM üzerinden ilan edilecektir. Zimmet sorgulama işlemleri ise bu aşamalardan çok sonra gerçekleştirilmektedir.