Tekirdağ'da bir şahsın sahte diplomayla devlet hastanesinde işe başlaması, aylarca ailesi dahil herkesi kandırması Türkiye gündemine bomba gibi düştü. Bu vakayla birlikte kamuoyunda sahte diploma almanın bu denli kolay olması şaşkınlık da yarattı. İnternette yapılan kısa bir araştırma durumun vehametini gözler önüne serdi.

Birkaç gündür Tekirdağ'da yaşanan sahte doktor olayı gündemden düşmüyor. Bir yandan sahte diplomayla devlet hastanesinde doktor olarak işe başlama olayının şaşkınlığı yaşanırken, öte yandan o şahsın yıllarca çevresindeki tüm insanları kandırdığı olaylar birer birer ortaya çıkıyor. Sahte doktor olayıyla birlikte evrakta sahteciliğin ulaştığı boyut da ortaya çıktı. 

Vatandaşlar bir kişinin devlet hastanasinde göreve başlayabilecek kadar profesyonel şekilde hazırlanmış sahte diploma karşısında şaşkına döndü. Olayın ardından gazeteciler internette sahte diploma avına çıktı. Kısa bir araştırma neticesinde sahte diploma hazırlayan onlarca internet sitesi ortaya çıktı. 

Yapılan araştırma neticesinde ulaşılan internet siteleri ile iletişime geçen gazeteciler dahi aldıkları yanıtlar karşısında şoke oldu. Sesli aramalara yanıt vermeyen sahtekarlar, kurbanları ile mesaj yoluyla iletişim kuruyor. Ne tazr bir diploma almak istediğini öğrenen sahtekalar, üniversite, eğitim süresi, bölüm gibi detaylara göre değişen fiyatlar talep ediyor. 

Gazetecilerin araştırması sırasında iletişime geçtiği sahtekarlar, iki yıllık bölümler için ortalama 12, 4 yıllık bölümler için ortalama 15 bin lira civarında sahte diploma bedeli istedi. Hazırladıkları internet siteleriyle kurbanlarını ağlarına düşürmeye çalışan sahtekarlar, güven kazanmak için çeşitli yollar denedi. Hazırladıkları diplomaların kesinlikle gerçeğinden ayırt edilemeyeceğini iddia eden sahtekarlar, sahte diploma hazırlama işlemine başlamak için ücretin yarısını önden istedi. 

Sahtekarlarla güven sağlamak için konuşan gazeteciler, aldıkları yanıtlar karşılığında şaşkınlıklarını gizleyemedi. Sahtekarların iddiasına göre sadece bir siteden ayda 3-4 kişi sahte diploma yaptırıyor. Tekirdağ olayından da anlaşıldığı gibi bu olayın boyutu evrakta sahtecilikten çok daha büyük. Sahte diploma yaptıran insanlar, bu diplomayla devlet hastanesinde işe başlayarak insanların hayatını tehlikeye atma cüretinde dahi bulunabiliyor. 

SGK'dan Ödeme Müjdesi Geldi! SSK, 4A, 4B, 4C ve EYT'lilere 25 Bin TL Toplu Nakit Para Verilecek... SGK'dan Ödeme Müjdesi Geldi! SSK, 4A, 4B, 4C ve EYT'lilere 25 Bin TL Toplu Nakit Para Verilecek...

Tüm bunların yanında internette çeşitli konularda insanların şikayetini bildirdiği sitelerde de bu konuyla ilgili onlarca şikayet bulunuyor. İnsanlar, sahte diploma yaptırdıklarını gizleme gereği bile duymadan dolandırıldıklarını bu sitelere şikayet olarak yazıyor. Suç işlediklerinin farkında olmayan vatandaşlar, dolandırıcılardan paralarını geri isteme gafletinde bulunuyor.