Geçtiğimiz günlerde sahte diploma ile devlet hastanesinde aylarca doktorluk yapan şahsın yakalanması gündeme bomba gibi düşmüştü. Büyük tartışmalara neden olan sahte doktor vakası unutulmadan bu kez de sahte bir avukat yakalandı.

Sahtekarlar boş durmuyor. Geçtiğimiz günlerde yakalanan bir şahıs, sahte diploma ve evraklarla devlet hastanesinde doktor olarak işe başlayan sahtekar herkesi şaşkına çevirmişti. Nasıl olur da tıp fakültesinin önünden dahi geçmeyen bir kişi, devlet hastanesinde doktor olarak işe başlar sorusu milyonların aklını kurcaladı. Bu soru tam manasıyla yanıtını bulmamışlen bu kez de ortaya sahte bir avukat çıktı.

İsveç Türk Büyükelçiliği önünde Kur'an-ı Kerim yakılmasını izin verdi! İsveç Türk Büyükelçiliği önünde Kur'an-ı Kerim yakılmasını izin verdi!

S. B. isimli bir şahsın avukat olduğunu söyleyerek insanlardan para aldığı ortaya çıktı. Polis ekipleri kısa sürede yakaladığı şahsı gözaltına aldı. Yapılan araştırma neticesinde aynı şahsın daha önce de benzer dolandırıcılıklara imza attığı öğrenildi. Aylar önce kimilerine hakim, kimilerine ise asker olduğunu söyleyen şahıs, çevre esnafını dolandırıp kaçtı. 

Polis tarafından yakalanan S. B. isimli şahıs, emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi. Savcının ifadesini aldığı şahıs hakkında evrakta sahtecilik ve nitelikli dolandırıcılık suçlarından dava açıldı. O şahıs tutuklanarak ceza evine gönderildi. 

Birkaç gün önce de sahte doktor vakasının yaşanmasının ardından araştırmacı gazeteciler bir takım araştırma yapmış ve sahte diploma almanın ne kadar kolay olduğunu ortaya çıkarmıştı. 15-20 bin lira karşılığında sahte diploma hazırlayan bazı sahtekarlar bu tarz olayların yaşanmasına neden oluyor. 

Sonuçlarını düşünmeden maddi menfaat elde etmek adına sahte diploma yapıp satan kalpazanlar, insan hayatını dahi tehdit ediyor. Hazırlanan sahte diplomayla devlet hastanesinde dahi rahatlıkla doktor olarak işe başlayan sahtekarlar, kendini çocuk cerrahi olarak tanıtarak ameliyata bile giriyor. Dolayısıyla işin ucu masum bir çocuğun canına kadar varabiliyor. 

Polis tarafından yakalanan sahte avukat da tıpkı sahte doktorun insanların canını tehdit ettiği gibi, en kutsal hak olan savunma hakkını gasp ediyor. Vatandaşların umutlarını istismar ederek maddi çıkar sağlayan o şahıstan, Iğdır barosu da şikayetçi oldu ve en ağır şekilde cezalandırılması için ellerinden geleni yapacaklarını açıkladı.