2022 yılının sonlarına doğru yaklaşılırken kamu kurumlarının 2023 bütçelerine ilişkin planlamalar yapılmaya başlandı. Bu kapsamda sonra olarak Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın yeni dönem bütçesini görüşmek üzere bir toplantı düzenlendi. Toplantı kapsamında sunum yapan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, önemli açıklamalarda bulundu. 

Ankara Mamak’ta doğalgaz patlaması oldu! 1 kişi hayatını kaybetti Ankara Mamak’ta doğalgaz patlaması oldu! 1 kişi hayatını kaybetti

Türkiye Büyük Millet Meclisi Plan ve Bütçe Komisyonu, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın 2023 yılı bütçesini planlamak üzere bir araya geldi. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, AK Parti Bingöl Milletvekili Cevdet Yılmaz’ın başkanlığında toplanan komisyon üyelerine bir sunum yaptı. Küresel bazda eşine nadir rastlanan zorlu bir dönemde geçildiğine dikkat çeken Bakan Mustafa Varank, Türkiye’nin bu zorlu dönemde geçecek güce ve kabiliyete sahip olduğunu belirtti. 

Yaptığı sunum esnasında bakanlığın öncelikli olarak yapısal meselelere dair çözümler üretmeye odaklandığını belirten Bakan Varank, küresel çapta Türkiye’yi üst seviyelere taşıyacak olan projeler üzerinde yoğunlaştıklarını ifade etti. Sanayinin milli gelir içerisindeki payının yüzde 25,6’ya yükseltildiğini belirten Bakan Varank, daralan talebe rağmen ilk çeyrek için sanayi hasılasının yüzde 8,2, ikinci çeyrek için ise yüzde 7,8 oranında büyüdüğünü açıkladı. Açıklamalarında yerli ve doğuştan elektrikli otomobil Togg’a da değinen Bakan Varank, önemli veriler paylaştı. 

TOGG’UN TEDARİKÇİLERİNE DEĞİNDİ!

sanayi-ve-teknoloji-bakani-mustafa-varanktan-toggun-yerliligine-iliskin-onemli-aciklama-86s (2)

Bütçe toplantısı kapsamında yapmış olduğu açıklamada 29 Ekim tarihinde seri üretimine geçilmiş olan yerli ve doğuştan elektrikli otomobil Togg’a da yer veren Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, şu ifadeleri kullandı: “Togg, ülkemizin üretim altyapısının ve Türk mühendislerinin yeteneklerinin geldiği noktaları en güzel şekilde gösteren örneklerden birsidir. Otomotiv sektörünü ve tedarik sanayisini kökten dönüştürme potansiyeli olan müstesna bir projedir. Büyük bir gurur ile açıklamak isterim ki Togg’un sahip olduğu 115 tedarikçinin 86’sı, yerlidir. Yerlilik oranını çok daha yukarı taşıyabilmek, bizim elimizdedir.”

1571 ŞARJ İSTASYONU!

Açıklamasında uygulamaya alınan Elektrikli Araçlar Hızlı Şarj İstasyonu Deste Programı’na da değinen Bakan Varank, Nisan 2023 tarihine kadar 81 ilde toplamda bin 571 şarj istasyonunun kurulacağını belirtti.