Yaşam alanlarının temiz tutulması başta hijyenin sağlanması açısından sonrasında ise görsellik açısından oldukça önemlidir. Temizliğin en detaylı olacak şekilde yapılması, ortamda bulunan mikropların uzaklaştırılması ve dolayısı ile hastalıklara yakalanılmaması açısından büyük önem taşımaktadır. Bu noktada birçok tüketicinin yaptığı bazı hatalar bulunmaktadır.

Sırf daha temiz olacağı düşüncesi ile yaşam alanlarının kimyasallar ile temizlenmesi, daha büyük sağlık sıkıntılarına sebep olabilmektedir. Bu neden ile temizlik esnasında tercih edilecek olan ürünlerin dikkatle incelenmesi ve kullanma talimatına uygun olarak uygulanması, oldukça önemlidir. 

Bir kentte ekmek fiyatı şaşırttı! Bir kentte ekmek fiyatı şaşırttı!

Yaşam alanlarının temizliğinde en çok zorlanılan ve yüzeyinde de fazlaca mikrop barındıran bölgelerden birisi de fayanslardır. Özellikle mutfakların ve banyoların dizaynlarında kullanılan fayansların detaylı bir şekilde temizlenmesi, kişisel sağlığın da korunması açısından oldukça önemlidir. Fakat bazı durumlarda fayans temizliği ne kadar yapılır ise yapılsın inatçı yağ lekeleri ve diğer faktörler, temizliğin önüne geçmektedir. Sararan fayanslar hem temizlenmemiş hissi uyandırmakta hem de ilerleyen süreçlerde yapışan diğer lekeler ile birlikte tamamen renk değişimine uğrayabilmektelerdir. Bu noktada devreye giren yetkililer, sararan fayansların temizlenmesinde etkili olan 5 yöntemi, tüketicilerin kullanımına sunmuşlardır. 

FAYANS TEMİZLİĞİNDE ETKİLİ 5 YÖNTEM!

sararan-fayanslara-veda-edin-5-etkili-fayans-temizleme-yontemi-aciklandi (2)

Sararan fayansların temizlenmesinin yaşam alanlarının hijyeni ve ortamın görselliği açısından oldukça büyük bir öneme sahip olduğunu belirten uzmanlar, gereksiz kimyasal malzeme kullanımına başvurmadan fayans temizliğinin yapılmasının mümkün olduğunu ifade etti. Söz konusu yöntemler ise şu şekilde sıralandı:

  • Beyaz sirke ile fayans temizliği
  • Cif ile fayans temizliği
  • Soda ile fayans temizliği
  • Çamaşır suyu ile fayans temizliği
  • Karbonat ile fayans temizliği

FAYANS TEMİZLİĞİNDE KULLANILAN MALZEMELER

Fayans temizliği için açıklanmış olan 5 etkili yöntemde kullanılan malzemeler şu şekilde sıralandı:

  • Beyaz sirke ile fayans temizliği: 1 su bardağı beyaz sirke, 500 g su.
  • Cif ile fayans temizliği: Cif ve bol su.
  • Soda ile fayans temizliği: 1 yemek kaşığı limon tuzu, 1 fincan soda, ılık su.
  • Çamaşır suyu ile fayans temizliği: Çamaşır suyu, su.
  • Karbonat ile fayans temizliği: 4 yemek kaşığı karbonat, 1 su bardağı sirke, su.