Apple iPhone 15 serisi için kolları sıvadı! Apple iPhone 15 serisi için kolları sıvadı!

Akıllı cihazların hayatımızı etki altına aldığı bugünlerde şarj sorunları da her geçen gün daha devasa bir hal almaya başladı. En çok kullanılan akıllı cihazlardan biri olan telefonlar, çabuk biten şarjları ile günlük rutin işlerin aksamasına neden olacak boyuta çok kısa süre içerisinde gelebilir. Başka bir değişle, kullanıma bağlı olarak yıpranan akıllı telefonlarının biten pil ömürleri, hayatı çekilmez kılabilir. Bu konuyla ilgili önlem almak isterseniz, doğru şarj kullanımı rehberimize bir göz atabilirsiniz!

Pil ya da bataryanın şarja bağlanma süresinden şarj esnasında kullanılan telefonun nasıl kullanılacağına kadar, daha uzun ömürlü batarya kullanımı için dikkat etmeniz gereken pek çok nokta bulunuyor. Zira, bataryanın ömrünü uzatmak, aynı zamanda telefonun ömrünü uzatmak anlamına da geliyor. Bu nedenle aşağıdaki adımları takip etmeniz, pek çok teknoloji uzmanı tarafından öneriliyor.

ORİJİNAL ÜRÜNLER, BATARYA ÖMRÜNÜ UZATIYOR

Teknoloji uzmanları sağlıklı bir cihaz için sağlıklı bataryanın şart olduğunu düşünüyor. Bu ise temelde elbette orijinal ürünleri kullanmayı gerektiriyor. Başka bir deyişle, maliyeti ne kadar yüksek olursa olsun, orijinal şarj aleti kullanmaktan vazgeçmemeniz pil ömrünüzü uzatmaya yarıyor.

Telefonu ne kadar şarj ederseniz, aşınma da o kadar yüksek oluyor. Bu nedenle telefonunuzu az şarj etmeniz gerekiyor. Yüzde 0’dan yüzde 100’e şarj etmek batarya ömründen bir döngü eksiltirken, yüzde 0’dan yüzde 80’e şarj etmek bunun çeyreğini ancak eksiltiyor. Bu nedenle şarj işlemlerinizi yüzde 90’ın üzerine çıkmadan sonlandırmanız gerekiyor.

ŞARJ SIRASINDA TELEFONU KULLANMAK BATARYAYI ZORLUYOR

sarjiniz-hemen-bitiyorsa-bu-hatalari-yapmaktan-kacinin (2)

Şarj sırasında telefonu zorlayacak uygulamalardan ve işlemlerden uzak durmak herkesin bilebileceği bir yöntem olsa da kimsenin uygulamadığı bir yöntem olarak kuralda kalıyor. Akıllı telefonların şarj sırasında belirli bir sıcaklık seviyesinin altında olması gerektiği uzmanların önerisi. Bu nedenle başka bir uygulama ile telefonu yormamak ve ısıtmamanız gerekiyor.

Powerbank kullanımı son zamanlarda son derece yaygın olsa da bu konuda dikkat etmenizde fayda var. Zira kullandığınız powerbankin kalitesi de şarj cihazınızın orijinal olup olmadığı gibi telefonunuzu etkiliyor. Bu nedenle güvendiğiniz ürünlerden vazgeçmemenizde fayda bulunuyor.