2023 cumhurbaşkanlığı seçimleri son günlerin en çok konuşulan konu başlıklarından birisi olmaya devam ediyor. Cumhur İttifakı’nın adayının mevcut Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olacağı haftalar önce açıklanırken gözler Millet İttifakı’nın liderleri arasında düzenlenen toplantılara çevrildi. Altılı masa liderlerinin cumhurbaşkanı adaylarını ne zaman açıklayacakları merak konusu alırken seçim tarihinin öne çekilmesi ihtimali de kuvvetlenmeye başladı.

Reuters'tan Merkez Bankası analizi: Büyük fırsat kaçırıldı Reuters'tan Merkez Bankası analizi: Büyük fırsat kaçırıldı

Geçtiğimiz haftalarda seçimin erken bir tarihe çekileceği iddiasının ortay atılması gündemde yankı uyandırırken başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere diğer yetkililerin de konuya ılımlı bakmaları, erken seçim ihtimalini kuvvetlendirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yapmış olduğu son konuşmada seçim tarihi için 14 Mayıs’ı işaret etmesi birtakım tartışmalara sebebiyet verirken bu kez de konu ile ilgili olarak üniversite finalleri gündeme getirildi.

ÜNİVERSİTELERİN FİNALLERİNE DENK GELİYOR!

secim-tarihine-universite-finalleri-engeli (2)

Mevsim şartları ve diğer faktörler göz önünde bulundurularak yapılan değerlendirmelerde seçim tarihinin öne çekilme ihtimalinin kuvvetlendiği öğrenildi. Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da bir konuşmasında seçim için 14 Mayıs tarihini işaret etmiş olması erken seçim iddialarına destek verirken bu tarih yeni tartışmaları beraberinde getirdi.

14 Mayıs tarihinde bir seçimin düzenlenmesi durumunda bazı üniversitelerin final tarihleri ile çakışma yaşanacağını belirten yetkililer, ikamet adreslerinden uzakta olan öğrencilerin oy kullanma konusunda sıkıntıya düşeceklerine dikkat çekti.

İYİ PARTİLİ YETKİLİDEN SEÇİM TARİHİ AÇIKLAMASI!

Seçimin 14 Mayıs tarihinde yapılmasına karar verilmesi durumunda ikamet adreslerinden uzakta eğitim gören üniversite öğrencilerinin final tarihleri ile bir çakışma yaşanacağını belirten yetkililer, bu durumda öğrencilerin oy kullanabilmeleri için iki farklı yönteme başvurabileceklerini ifade etti. İlk yöntemde öğrencilerin okullarından veya yurtlarından alacakları belgeler ilçe seçim kurullarına başvuru yapabileceklerini belirten yetkililer, ikinci yöntemde ise gençlerin ikamet adreslerine dönmeleri gerekeceğini açıkladı. Konuya ilişkin bir açıklamada bulunan İYİ Parti Gençlik Politikaları Koordinatörü Orhun Ertürkmen, üniversite öğrencilerinin oy kullanabilmeleri için gerekli çalışmaları yapacaklarını ve gerekir ise otobüs kaldıracaklarını belirtti.