Maaşlara yeni yılda gelen zamların konuşulmaya devam ettiği şu günlerde metal işçilerine gelen zammın yeniden zamlanmasına karar verildi. Türk Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) yönetimi ile metal iş kolundan Türk Metal, Birleşik Metal-İş ve Özçelik-İş yapılan toplantıda metal işçilerinin maaşına gelecek olan zamma ek olarak gelen zam, yeni yıl zam oranını ile birlikte saatlik çalışma ücretini de yükseltti.

Binlerce metal işçisinin bir süredir takip etti MESS ile Türk Metal, Birleşik Metal-İş ve Özçelik-İş sendikaları arasında yapılan toplantı sonuç verdi. İşçilerin ek zam ile ayrıldığı toplantı masasından sonra açıklama yapan MESS ile Türk Metal, Birleşik Metal-İş ve Özçelik-İş sendikaları, enflasyona vurgu yapan açıklamalarda bulundu. Enflasyonun beklenenden yüksek çıkması halinde de işçiler lehine önlem alan sendikalar, ortak açıklama ile detayları bildirdi.

“DÖRDÜNCÜ DİLİM ÜCRET ZAMMI, MART AYINI BEKLEMEDEN UYGULANACAK”

O bankadan 20.000 TL destek almak için tek bir uygulama indirmeniz gerekiyor! O bankadan 20.000 TL destek almak için tek bir uygulama indirmeniz gerekiyor!

sendikalar-duyurdu-maas-zammi-bir-kez-daha-artti (2)

MESS ile Türk Metal, Birleşik Metal-İş ve Özçelik-İş sendikaları arasında yapılan toplantı sonrası alınan kararlar, metal işçilerine duyuruldu. Ortaklaşa bir basın açıklaması yapan MESS ile Türk Metal, Birleşik Metal-İş ve Özçelik-İş sendikaları arasında yapılan toplantı saat ücretini 48 lira 4 kuruşa çektiğini duyurdu. Ardından sonraki önemlerin zam dilimini duyuran MESS ile Türk Metal, Birleşik Metal-İş ve Özçelik-İş sendikalarının ortak basın açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

“Bu amaçla bir süredir devam eden müzakerelerin sonuncusu MESS Genel Merkezinde yapıldı. Buna göre; işçilerin 31 Aralık 2022 günkü saat ücretleri önce 48,04 liraya çekilecek. Daha sonra, yürürlükteki toplu iş sözleşmesi gereğince, 2023 yılı mart ayında verilmesi gereken dördüncü dilim ücret zammı, mart ayını beklemeden, yukarıda belirtilen düzenlemenin ardından yüzde 15 olarak uygulanacak”.

“TOPLAM ZAM ORANI YÜZDE 34 OLMUŞTUR”

Mart ayındaki son altı aylık enflasyon oranının yüzde 15’i aşması halinde işçilerin lehine bir önlem almış olan MESS ile Türk Metal, Birleşik Metal-İş ve Özçelik-İş sendikaları arasında yapılan toplantı sonrası yayınladığı ortak bildiride bu önleme de değindi. Sendikaların anlaşmasıyla toplam yüzde 34’e çıkmış olan zam oranının hesabının da yapıldığı o açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Mart ayındaki son altı aylık enflasyon oranının yüzde 15’i aşması halinde aşan kısmın tamamı 28 Şubat'taki ücretlere yansıtılacak. Bu düzenlemeden sonra her kıdem yılı için saat ücretlerine, 10,5 lirayı geçmemek üzere 70 kuruş eklenecek. Böylece anlaşmayla birlikte elde edilen toplam zam oranı yüzde 34 olmuştur.”