Geride bırakmış olduğumuz senenin eylül ayında yükselişe geçen dolar kuru ile birlikte oklarını yukarı yöne çeviren para piyasaları ile altın piyasası, gündelik hayat şartlarının hızlı bir şekilde ağırlaşmasına sebep oldu. Buna bağlı olarak giderek artan enflasyon, vatandaşların geçim derdine düşmelerine ve dolayısı ile de nakit ihtiyaçlarının artmasına yol açtı. 

Ev Hanımlarına müjde 7500 TL emekli maaşı alacaklar Ev Hanımlarına müjde 7500 TL emekli maaşı alacaklar

Geçtiğimi senenin sonunda ekonomi piyasalarında yaşanan olumsuz gelişmeler, sene başından itibaren açıklanan FED faiz artırımı kararları, şubat ayında başlayan ve halen devam eden Rusya- Ukrayna savaşı, tedarik problemleri, enerji fiyatları ve daha pek çok değişken çerçevesinde hayat şartlarının daha da ağırlaşmasına sebep oldu. Bu durum hükümet yetkililerini maaş iyileştirmeleri konusunda harekete geçirirken memur ve emekli maaşlarının yanı sıra asgari ücrete de tarihte ilk kez ikinci zam yapıldı. 

Yapılan maaş zamları ilk etapta vatandaşların yüzlerini güldürürken artan enflasyon ile birlikte zam miktarı kısa süre içerisinde eridi. Şimdilerde de gözlerini ocak ayı zamlarına çeviren vatandaşlar için yeni maaş tahminleri de gelmeye başladı. 

MERKEZ BANKASI ENFLASYON TAHMİNİ GÜNCELLEDİ!

sene-sonu-enflasyon-tahmini-guncellendi-yeni-maas-11-bin-tl-olacak-ocak-ayi-zammi-ne-kadar (2)

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Piyasa Katılımcıları Anketi’nin sonuçlarını yayınladı. Katılımcıların enflasyon tahminlerinin ortalamasına göre sene sonu enflasyon oranının yüzde 67,78 oranında olacağı öne sürüldü. Bu tahmine bağlı olarak temmuz- aralık ayları arasında hesaplanacak olan 6 aylık enflasyonun yüzde 17,86 olacağı bilgisine ulaşıldı. 

OLASI YENİ MAAŞLAR HESAPLANDI!

Merkez Bankası’nın sene sonu enflasyon tahminini yüzde 67,78 olarak açıklamasından sonra olası ocak maaşları hesaplanmaya başlandı. Yapılan hesaplara göre enflasyon tahminin gerçekleşmesi durumunda ocak ayında en düşük memur maaşının 10 bin 827 TL’ye, en düşük memur emeklisi maaşının ise 7 bin 223 TL’ye yükseleceği bilgisine ulaşıldı. Esnaf emeklileri için ise en düşük maaşın 4 bin 947 TL olacağı öne sürüldü.