AA Finans, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası ve Orta Vadeli Program kapsamında duyurulmuş olan 2022 yılı enflasyon tahminlerinden sonra maaş zamları ve sosyal yardım tutarları için yeni hesaplar yapıldı.  

SENE SONU ENFLASYON TAHMİNLERİ YAYINLANDI!

Ülke sınırları içerisinde yaşayan milyonlarca vatandaşı yakından ilgilendiren enflasyon rakamları, günden güne artmaya devam ederken üç farklı başlık altında 2022 yılı enflasyon tahminleri yayınlandı. AA Finans, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası ve Orta Vadeli Program kapsamında yayınlanmış olan sene sonu enflasyon tahminleri, kamuoyu ile paylaşıldı. 

15 kişinin katılımı ile sene sonu enflasyon tahminine ilişkin yeni bir anket çalışması düzenlemiş olan AA Finans, katılımcılardan elde etmiş olduğu verilerin sonucunda 2022 yılı enflasyonunu yüzde 73,88 olarak açıkladı. 40 kişinin katılımı ile Piyasa Katılımcıları Anketi düzenleyen Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, verilen cevaplar doğrultusunda sene sonu enflasyon tahminini yüzde 67,73 olarak duyurdu. Geçtiğimiz günlerde Resmi Gazete’de yayınlanmış olan Orta Vadeli Program’a göre duyurulmuş olan sene sonu enflasyon tahmini ise yüzde 65 olarak kayda geçti.

MEMUR VE EMEKLİ MAAŞI 2023 OCAK AYI ZAMI TAHMİNLERİ!

sene-sonu-enflasyon-tahminleri-geldi-maaslardan-sonra-sosyal-yardim-tutarlari-da-artacak-4- (2)

Asgari ücret ara zam kararı Resmi Gazete'de Asgari ücret ara zam kararı Resmi Gazete'de

AA Finans, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası ve Orta Vadeli Program kapsamında açıklanmış olan 2022 yılı enflasyon tahmini rakamlarından sonra ilgili veri ile hesaplanan memur ve emekli maaşlarına ilişkin de yeni tahminler geldi. Araştırmacılar söz konusu 3 ayrı enflasyon tahminine göre 2023 yılının ocak ayında memurların, memur emeklilerinin ve SSK ile Bağ- KUR emeklilerinin maaşlarına yansıtılacak olan yeni zam oranlarını hesapladılar. Söz konusu hesaplamalar sonucunda ulaşılan oranlar şu şekilde sıralandı:

  • SSK ve Bağ- KUR emeklilerine (AA Finans- Merkez Bankası- Orta Vadeli Program): %22,14- ,83- ,91
  • Memurlara ve memur emeklilerine (AA Finans- Merkez Bankası- Orta Vadeli Program): %23,14- ,83- ,91 

Yukarıda belirtilmiş olan verilerin ortalamalarına göre ocak ayında emekli maaşlarına yansıtılacak olan zam oranı yüzde 18,61, memur ve memur emeklisi maaşlarına yansıtılacak olan zam oranı ise yüzde 19,62 olarak hesaplandı.

SOSYAL YARDIM ÖDEMELERİ GÜNCELLENECEK!

Enflasyon tahminlerinden sonra bu veriye bağlı olarak hesaplanan sosyal yardım ödemeleri için de 2023 hesabı yapıldı. Söz konusu hesaplamalar doğrultusunda elde edilen veriler şu şekilde sıralandı:

  • 65 yaş aylığı: 1.839 TL
  • Evde bakım desteği: 3.991 TL
  • Yüzde 40- 49 engeli olan vatandaşlara verilen destek: 1.468 TL
  • Yüzde 70 ve üzeri oranda engeli olan vatandaşlara destek: 2.201 TL