Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından yapılan pek çok destek ödemesi ve ödenen maaşlar, 2023 yılına zamlı girdi. Gelen maaş zamları sonrasında sosyal destek ödemelerine de gelen artışlar belli olmaya başladı. Bu ödemelerden biri olan çeyiz parası ya da evlilik ödeneği olarak bilinen ödeme türünün de zamlandığı öğrenildi.

Kadınların alabildiği çeyiz parası ödemelerine ilişkin açıklama SGK’dan geldi. 2022 yılında da ödenmeye devam eden çeyiz parası ödemeleri, memur ve emekli maaşlarına gelen zam sonrası artış yaşadı. Bu sene zamlı olarak ödenecek olan çeyiz parası ödemeleri kapsamında en az ödenebilecek olan tutar belli oldu. Bunun üzerine ise bekar kadınlar, çeyiz parasını nasıl alabileceğini merak etmeye başladı. 

EN AZ ÇEYİZ PARASI TUTARI 33 BİN TL OLDU

sgk-mujdeyi-verdi-ceyiz-parasina-zam-geldi (2)

Annesi ya da babası öldüğü için maaş alan yani toplumda bilinen adıyla yetim maaşı alan kişilerin alabildiği çeyiz ödeneğine bu yıl gelecek olan zam beli oldu. SGK’nın iki yıllık maaş ücretini kadınlara evlilik öncesi ödediği çeyiz parası tutarı, yeni yılla birlikte en düşük 33 bin TL olarak belirlendi. 

Baştan belirtelim ki, çeyiz parası SGK tarafından yetim aylığı alan kadınlara ilk evliliği öncesinde ödeniyor. İki yıllık maaş parası yerine ödenen çeyiz tutarı, alınan maaşın sahibinin sigorta girişine göre 12 ay ya da 24 ay olarak hesaplanabiliyor. Genellikle 24 ay olarak yani iki yıl olarak hesaplanan ödeme tutarı, kişinin aldığı maaşa göre değişiklik gösteriyor. 

O bankadan 20.000 TL destek almak için tek bir uygulama indirmeniz gerekiyor! O bankadan 20.000 TL destek almak için tek bir uygulama indirmeniz gerekiyor!

DİLEKÇE İLE BAŞVURU YAPMA ŞARTI KORUNDU

SGK evlenme öncesinde kişiye iki yıllık maaşı peşin olarak verdiği için bu ödeneği alan kişi, iki yıldan önce boşansa da vefat eden ebeveyninin maaşını iki yıl boyunca alamıyor. Bu konudaki tek istisnai durum ise, eşin iki yıl içerisinde vefat etmesi oluyor. Eşinin evliliği ölmesi nedeniyle yeniden ebeveynlerinin maaşını almak isteyen kadınlar iki yıl süreyi beklemek zorunda değil.

Öte yandan evlilik ödeneği alabilmek için her dönem aranan dilekçe verme şartı, bu dönemin de şartları arasındaki yerini aldı. Evlilik ödeneğinden yararlanmak isteyenlerin SGK il ve ilçe müdürlüklerine dilekçe ile başvuru yapması gerekiyor.