4A 4B 4C BAĞKUR Memur SSK EYT emeklilerine müjde! 31 Ağustos tarihine kadar 10.000 TL ek ödeme hesaba yatacak 4A 4B 4C BAĞKUR Memur SSK EYT emeklilerine müjde! 31 Ağustos tarihine kadar 10.000 TL ek ödeme hesaba yatacak

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından vatandaşlara birçok farklı kapsamda destek ödemeleri yapılıyor. Sosyal devlet ilkesi kapsamında yapılan bu ödemeler çoğu zaman ufak meblağlarda olsa bile hesabınızda bu paralar birikmiş olabilir. 

Çocuk parası, yardım ödemeleri veya askerlere verilen yol parası gibi birçok ödeme hesabınızda kalmış olabilir. Öte yandan emekli olmak istemeyenlerin de bugüne kadar yatırmış oldukları paraları da almaları sağlanıyor. 

SGK’DA BİRİKMİŞ PARA İADE ŞARTLARI NELER?

sgkda-birikmis-paraniz-olabilir-bu-detaylari-bilmeniz-gerekiyor

SGK’da biriken paralarını almak isteyenlerin öncelikle bağlı oldukları SGK il/ilçe müdürlüklerine başvuruda bulunarak taleplerini iletmeleri gerekecektir. Günümüzde e – Devlet üzerinden birçok hizmetin kolayca kullanılabilir olması sayesinde kolayca başvuru süreçleri de tamamlanabilmektedir. 

SGK’da biriken paranın iadesi için bazı koşullar aranacaktır. Bu kapsamda adınıza yatırılan sosyal destekleri doğrudan PTT aracılığıyla alabileceğiniz gibi emeklilik için yatırdığınız ancak emekli olmak istemediğiniz, emekli olmadığınız durumda bu yatırılan primlere göre iade almak da mümkündür. 

EMEKLİ OLMADAN SİGORTADAN PARA ALINIR MI?

Türkiye’de emeklilik için üç temel şart bulunuyor. Bunlar yaş, prim ve sigorta başlangıç zamanı olarak sıralanabilir. Bu şartların sağlanamaması veya farklı nedenlere bağlı olarak emekli olmayanlar ise primlerine göre iade alabilmektedir. SGK’ya başvuru yapılarak bu paraların alınması mümkündür. Bunun için belirlenen bazı şartlar ise şöyledir:

  • Sigortalı olarak bir iş yerinde çalışmıyor olmak veya prim ödemesi gerçekleştirmemek.
  • Emeklilik için gerekli aranan bazı şartların sağlanmış olması.
  • 1 Ekim 2008’den önce sigortalı olan kişiler için 2008 yılına kadar olan brüt kazancın %20’si kadar ödeme yapılmaktadır.  

SGK prim iadesi şartları kapsamında belirlenen koşulların sağlanması halinde sigorta parası alınması mümkündür. 4A ve 4B kapsamında çalışanlar için farklı şartlar aranabilir. 

E – DEVLETTE BİRİKMİŞ PARA NASIL SORGULANIR?

Vatandaşların SGK birikmiş para sorgulama işlemlerini yapmaları için e – Devlet üzerinden hızlı işlem gerçekleştirmeleri mümkündür. Bu kapsamda SGK Şahıs Ödemeleri Sorgulama ekranı üzerinden T.C. kimlik numarası ile sorgulama işlemleri yapılabilmektedir.