TOKİ’nin sosyal konut projesinin ardından farklı kurumların destekleri de bir kere daha gündeme geldi. Bir süredir devam eden SGK faizsiz konut kredisi desteğinin detayları ise herkesi şaşırttı. 

SGK Faizsiz Konut Kredisi Şartları Neler? 

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından faizsiz kredi desteği sunulmaya devam ediyor. TOKİ’den geçtiğimiz dönemde gelen sosyal konut fırsatının ardından yeniden gündeme gelen kredi desteğinin şartları ise dikkat çekti. 2022 yılı için 240 bin liranın üzerinde sıfır faiz oranı ile kredi desteğinden yararlanmak isteyen kişilerin, SGK Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğünden hak sahibi belgesi alarak başvurularını yapmaları gerekecektir. 
SGK faizsiz krediden şu kişiler yararlanabilecektir:

BİM indirimleri başladı: 5 kilosunu 99 TL'ye düşürdü BİM indirimleri başladı: 5 kilosunu 99 TL'ye düşürdü
  • Harp ve vazife malulü olmaları nedeniyle kendilerine aylık bağlananların ya da bu sebeple hayatını kaybeden kişilerin yakınları,
  • Harp ve vazife malulü alırken faizsiz kredi hakkından yararlanmadan vefat eden kişilerin dul ve yetimleri,
  • İlgili haller kapsamında sınıf veya görev değiştirerek çalışmaya devam eden kamu görevlileri,
  • İlgili KHK kapsamında yer alan 15 Temmuz gazileri. 

1.375 TL Maaş Kesintisi ile Kredi Fırsatı!

sgkdan-ev-alacaklara-sifir-faizli-kredi-destegi-1375-lira-taksit-detayi-toki-sosyal-konutta (2)

SGK’nın devam eden faizsiz kredi fırsatı kapsamında hak sahiplerinin aylık düşük taksit oranları ile ev sahibi olması hedefleniyor. Bu kapsamda SGK tarafından hak sahibi belgesi alan kişiler Ziraat Bankası üzerinden başvuru yapabilmektedir. 240 bin TL kredinin geri ödemesi için sigortalının maaşının dörtte biri kadar kesinti yapılacak. 5.500 TL bir asgari ücretli için taksit oranı da örnek hesaplamaya göre 1.375 TL olarak belirlenmiştir. 
SGK faizsiz konut kredisi başvuru hak sahibi belgesi ile ilgili kamu bankası aracılığıyla yapılabilmektedir.