Altın ve para piyasalarında devam eden yukarı yönlü hareketlerin yedek parça maliyetlerini arttırması ile birlikte fahiş rakamlara yükselen araç fiyatları, yeni dönemde etkisini daha da arttıran çip krizi sebebi ile yeni zamlar ile duyuruldu. Ek olarak ülkemizde yürürlükte olan vergi sistemi uygulamalarından ötürü tarihi seviyelere ulaşan araç fiyatları, yeni dönemde kendi aracına sahip olmak isteyen veya mevcut aracını yenisi ile değiştirmek isteyen vatandaşları hayal kırıklığına uğrattı. 

Evden çalışma, erken yaşta varis vakalarını artırıyor Evden çalışma, erken yaşta varis vakalarını artırıyor

Sektöründe benzinli ve dizel araç modellerini üretme konusunda kısıtlamaya gitmesi ile birlikte yükselen araç fiyatları, vatandaşların ÖTV indirimi beklentilerinin de artmasına sebep oldu. 400 bin TL’nin altında araç bulmanın imkansız hale geldiği şu günlerde hükümet kanalından gelecek olan açıklamaları yakından takip eden vatandaşlar, 2023 yılı itibari ile ÖTV indiriminin gelip gelmeyeceğini, gelecek ise hangi araçları kapsayacağını merak etmeye başladı.

Geçtiğimiz günlerde bir canlı yayına katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, halkın merak ettiği birçok konu başlığı ile ilgili açıklamalarda bulundu. ÖTV indirimi konusuna da değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, önemli ifadeler kullandı. Bazı sektör temsilcilerinden de ÖTV indirimi başlığına ilişkin çarpıcı açıklamalar geldi. 

KRİTİK SORUYA CEVAP VERDİ!

sifir-kilometre-arac-satin-almak-isteyenler-dikkat-cumhurbaskani-erdogan-otv-indirimi-tarti (2)

Katılmış olduğu programda “ÖTV ile ilgili yetkinizi kullanacak mısınız?” sorusunu yanıtlayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, şu ifadeleri kullandı: “A’dan Z’ye her şeyi zamanı gelince konuşacağız. Şu an bunu söylemek çok yanlış. Ancak şunu söyleyeyim, bir elektrikli otomobil var önümüzde. Teşvik etmek amacı ile 2022 Temmuz ayında ÖTV indirimi yapılmıştı. Yeni vergi düzenlemesi ile birlikte motor gücü 160 kW’ı geçmeyen ve ÖTV matrahı 700 bin TL’nin altında olan elektrikli araçlar için vergi oranı yüzde 10 olarak belirlendi. Biz, her şeyi planlayarak yolumuza devam ediyoruz.”

SEKTÖR TEMSİLCİSİNDEN UMUTSUZ AÇIKLAMA!

Sektör temsilcilerinden Otomotiv Sanayii Derneği Başkanı Cengiz Eroldu, ÖTV indirimi söylentilerinin iç piyasaya zarar verdiğini, kendisinin ÖTV değişikliği konusunda bir beklenti içerisinde olmadığını ifade etti.