Geride bırakmış olduğumuz sene içerisinde yaşanan olumsuz gelişmeler, 2022 yılının son döneminin yaşandığı şu günlerde katlanarak devam ediyor. Artan enflasyon sebebi ile yükselen hizmet fiyatları tüketicilerin korkulu rüyaları haline gelirken gayrimenkul sektöründe telaffuz edilen zamlar da tarihi seviyelere ulaştı.

O bankadan 20.000 TL destek almak için tek bir uygulama indirmeniz gerekiyor! O bankadan 20.000 TL destek almak için tek bir uygulama indirmeniz gerekiyor!

Enflasyon artışından etkilenen satılık konut fiyatları, yeni dönemde özellikle orta ve dar gelirli vatandaşların ev sahibi olma planlarını suya düşürdü. Öte yandan artan kira fiyatları sebebi ile zor durumda kalan kiracıların büyük bir kısmı fahiş artışlardan ötürü ev sahipleri ile mahkemelik oldu. Kira artışlarına ilişkin devlet tarafından verilen yüzde 25 azami artış oranını dikkate almadan kira artıran veya mevcut kiracılarını çıkartarak evlerini üst seviyelerden kiralamanın yollarını arayan ev sahipleri, gündemden düşmemeye başladı.

Satılık ve kiralık konut fiyatları halen tartışılmaya devam edilirken vatandaşları yakından ilgilendiren bir haber de site aidatlarından geldi. Özellikle büyük şehirlerde bulunan lüks site konutlarının aidatları 10 bin TL’ye varırken yeni yılın gelmesi ile birlikte yeni zamların da açıklanacağı ifade edildi. 

İKİ KERE ZAMLANDI!

site-sakinleri-dikkat-yuzde-100u-asan-aidat-zammi-kapida-ev-sahipleri-resmen-kiraci-oldu

Ev kiraları bu seneye kadar enflasyon ile doğru orantıda artıyordu. Ancak bu sene yükselen enflasyon sebebi ile tüketicileri koruma altına almak isteyen hükümet yetkilileri, bir sonraki karara kadar kira fiyatlarına maksimum yüzde 25 oranında zam yapılabileceğini ifade etti.

Kira fiyatlarına ilişkin verilen yasal sınır kararı, aidatlarda işlemedi. Yalnızca kira bedelini aşmama şartı bulunan aidatlar, normal şartlarda senede bir kere artarken bu sene artan maliyetlerden ötürü iki kere zamlandı. Toplam zam oranı yüzde 80’lere dayandı. Hatta İstanbul gibi büyük şehirlerde aidat zamları yüzde 150’yi buldu. 

YÜZDE 100’Ü AŞAN ZAM KARARI YOLDA!

Kiracılara iki kira ödeten ev sahiplerini ise adeta kiracı durumuna düşüren aidatlara ilişkin yeni bir bilgi geldi. Yapılan açıklamalara göre ocak ayı ile birlikte aidatlara yüzde 100’ün üzerinde zam yapılmasının beklendiği ifade edildi.