Advertorial Haber - Solana, üzerinde merkeziyetsiz uygulama geliştirilebilen, açık kaynak kodlu bir blokzinciridir. Merkezi olmayan finans projelerinin geliştirilmesine olanak tanıyan blokzinciri projesinin temeli 2017 yılında atılmıştır. İsviçre merkezli Solana Vakfı bünyesinde yer alan proje, Proof of Stake modeline dayanır. Ethereum’a benzer bir şekilde akıllı sözleşme platformu olarak da nitelendirilebilecek proje, ölçeklenebilir, hızlı ve güvenli bir ağ yapısına sahiptir. 

Piyasa değeri bakımından dünyanın en büyük 20 kripto parası içinde yer alan SOL, Solana ağının token’idir. SOLUSDT adresi üzerinden en düşük komisyonla satın alınabilen Solana coin, hem ağ içindeki işlemleri gerçekleştirmek hem de bir yatırım ve değer saklama aracı olarak kabul edilmektedir. SOL’un en küçük birimi lamport olarak ifade edilir ve bir lamport 0,000000001 SOL’a eşittir. 

Solana nedir?

Solana protokolü, İsviçre’de Anatoly Yakovenko’nun öncülüğünde bir ekip tarafından geliştirilmiştir. Bitcoin ve Ethereum’dan farklı olarak, yüksek miktarda enerji ve işlemci gücü gerektiren Proof of Work modeli sunmayan Solana ağı, Proof of Stake ve Proof of History’ye dayanır. Tarih kanıtı, Solana’yı diğer ağlardan ayıran en önemli özelliğidir. Solana protokolü bu gelişmiş özellikleri nedeniyle, yüksek hızlı bir blokzinciri ağı olarak kabul edilir. Akıllı sözleşme oluşturma ve akıllı sözleşmelerle etkileşime girme, Solana ağında SOL coin kullanılarak hızlı ve düşük komisyonlu bir şekilde gerçekleşmektedir. 

En hızlı blokzincirleri içinde gösterilen Solana ağında, yüksek performanslı hibrit yapı ile bir saniye içinde 700 binin üzerinde işlem gerçekleştirilebilir. Yüksek TPS seviyesi ile Solana, Cardano ve Avalanche gibi ağlarla da karşılaştırılmaktadır. Para yatırma ve ödeme konusunda diğer birçok coin’e göre avantajlı özellikler sunan SOL, bu anlamda Solana ağını Visa gibi online ödeme sistemlerine bir alternatif haline getirmiştir. 

Solana nasıl alınır ve satılır? 

Solana ağı, gelişmiş teknolojisi ve düşük komisyon ile ödeme gibi avantajları nedeniyle 2021 yılı içinde en çok kazandıran coin’ler arasında yer almıştır. Solana coin, 2020 yılında 1 doların altında işlem görürken, 2021 yılında yaşanan boğa piyasasında 250 doları aşmayı başarmıştır. SOL coin, erken yatırımcılarına 250 kata yakın kazandırması ile birçok yatırımcının ilgisini çekmiş bir proje olmayı başarmıştır. 2022 yılında yaşanan düşüşün ardından, Ekim ayı itibariyle 35 doların altında işlem gören Solana, buna rağmen 12 milyar dolara yakın piyasa değeri ile en büyük 10 kripto para içinde yer almaktadır. 

Solana alım satım işlemleri, kripto para borsaları üzerinden gerçekleşebilir. SOL fiyat adresi üzerinden Solana’nın güncel canlı grafiğine erişmek mümkündür. Spot ve vadeli işlem piyasalarında yer alan Solana coin, limit ve piyasa emir türleri ile alınabilir. Düşük işlem komisyonu ile SOL satın almak için, kripto para dünyasında en avantajlı borsa ise Kucoin.

ÖSYM engelini aşan öğrenciler ev sahiplerine takıldı! Öğrencilere kiralık ev fiyatları cep yakıyor ÖSYM engelini aşan öğrenciler ev sahiplerine takıldı! Öğrencilere kiralık ev fiyatları cep yakıyor

İşlem hacmi bakımından dünyanın en büyük 5 borsasından biri olan Kucoin, 10 milyonun üzerinde kullanıcısı ile en iyi borsalar arasında yer alıyor. Solana’nın yanı sıra 600’ün üzerinde token’in listelendiği Kucoin borsası, en düşük alım satım komisyonlarını sunuyor. Borsada SOL alım satım işlemleri yapmak için aşağıdaki adımlar takip edilebilir:

●    Kucoin borsasında hesap oluşturun.
●    KYC işlemlerini tamamlayın (zorunlu değildir).
●    SOLUSDT gibi işlem çiftleri üzerinde Solana coin satın alın.

Kucoin borsası, en fazla coin’in listelendiği borsalardan olmasının yanı sıra, kuruluşu 2013’e dayanması nedeniyle en eski ve güvenilir borsalardan biridir. Her yeni üyeye 500 USDT’ye yakın bonusun sunulduğu borsada, tüm yatırımlar sigorta fonu ile güvence altına alınıyor. Bu yönüyle Kucoin, SOL ve diğer coin’ler için yatırımın en doğru adresi. 

Advertorial Haber