Senelerdir gergin ilişkilere sahip olan ve birbirlerine karşı olan söylemlerinde oldukça tahrik edici bir dil kullanan Ukrayna ve Rusya yönetimleri, geçtiğimiz senenin şubat ayında resmen bir savaşın tarafları olarak gündemde yer aldı. 24 Şubat tarihinde ordusuna Ukrayna’ya girmelerini emrederek dünyanın gözü önünde bir savaşı başlatmış olan Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin, kısa süre içerisinde ülke yönetimleri tarafından açıklanan ağır yaptırımlara rağmen savaş kararından geri dönmedi. 

Savaşa girmeden önce ekonomik açıdan tüm hesapların yapıldığını ve bu adımı o şekilde attıklarını belirten Putin, kararından dönmesinin mümkün olmadığını savundu. 10 ayı aşkın süredir Ukrayna sınırları içerisinde devam eden ve tarafların karşılıklı saldırıları neticesinde son günlerde oldukça şiddetlenen savaş, az önce bir son dakika gelişmesi ile yine basında yerini aldı. Savaşın ilk günlerinde başkent Kiev’i düşürmeye çalışan ancak Ukrayna ordusunun şaşırtan direnişi karşısında bu isteğine kavuşamayarak rotasını ülkenin doğusuna çeviren Rus ordusu, bir bölgenin kontrolünün kendilerine geçtiğini bildirdi. 

RUSYA SAVUNMA BAKANLIĞI’NDAN ÖNEMLİ AÇIKLAMA!

Kripto Cüzdan Nedir? KuCoin Wallet Kripto Cüzdan Nedir? KuCoin Wallet

soledar-rus-ordusunun-kontrolu-altina-girdi (2)

Vladimir Putin’in emri üzerine halen devam eden ve son günlerde oldukça şiddetlenen Ukrayna savaşı, bir son dakika gelişmesi ile gündemde yerini aldı. Bir süredir ülkenin doğusunda savunma pozisyonunda olan Rus askerlerinin Soledar’da taarruza geçtikleri öğrenildi. Konuya ilişkin önemli bir açıklama yapan Rusya Savunma Bakanlığı, Soledar’ın kontrolünün Rus birliklerine geçtiğini bildirdi. 

BAHMUT’UN KUŞATILMASINI KOLAYLAŞTIRACAK!

Edinilen bilgilere göre Rusya Soledar’ı farklı bölgeleri kuşatmak için bir anahtar olarak görüyor. Donetsk bölgesinde bulunan ve tuz madeninin çıkarıldığı küçük bir kent olarak bilinen Soledar’ın ele geçirilmesinin ardından rotasını kendileri için stratejik bir öneme sahip olan Bahmut’a çevirmesi belenen Rus ordusu, Soledar’da günlerdir bu yüzden çatışıyor. 

Gece saatlerinde Telegram üzerinden Soledar’a ilişkin açıklamalarda bulunan Ukrayna Savunma Bakanı Yardımcısı Hanna Malyar, şu ifadeleri kullanmıştı: “Düşman nerede ise tüm ana kuvvetlerini Donetsk yönüne attı ve yüksek şiddette bir saldırıyı sürdürüyorlar. Savaşçılarımızın cesurca savunması ise devam ediyor.”