Sene sonuna doğru yaklaşılırken ülke gündemi de iyiden iyiye yoğunlaşmaya başladı. 2023 yılına ilişkin bütçe görüşmeleri devam ederken milyonlarca vatandaşı yakından ilgilendiren bazı konular için de çalışmaların son sürat devam ettiği öğrenildi. Bu konuların başında gelen EYT ve asgari ücret zammı başlıkları, dün itibari ile farklı bir boyuta taşındı. 

İlki 7 Aralık tarihinde düzenlenmiş olan asgari ücret belirleme toplantısından herhangi bir karar çıkmazken dün komisyon üyeleri ikinci kez bir araya geldi. Kararın son toplantıya kaldığı öğrenilirken toplantıya katılamayan ancak toplantı öncesinde hem EYT’ye hem de asgari ücrete ilişkin önemli açıklamalarda bulunan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, vatandaşlar tarafından yakından takip edildi. 

ASGARİ ÜCRETE İLİŞKİN TARİH VERDİ!

son-dakika-bakan-bilginden-eyt-ve-asgari-ucret-aciklamasi-yas-sarti-iddiasi-sonuca-baglandi

Son olarak temmuz ayında yüzde 30 oranında zamlanan ve yüksek enflasyona karşı tarihte ilk kez ara zam alan asgari ücret, son günlerde en çok konuşulan konu başlıklarından birisi olmaya devam ediyor. Ocak ayı maaş zammının belirlenmesi adına görüşmeler sürerken dün toplantıya katılamayan Bakan Vedat Bilgin’den herkesi heyecanlandıran yeni bir açıklama geldi. 

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından düzenlenen Eğitimli Çocuk Bakıcılarının Teşviki Yoluyla Kayıtlı Kadın İstihdamının Desteklenmesi Projesi’nin kapanış konferansına katılan Bakan Bilgin, asgari ücretin bu hafta veya önümüzdeki hafta bir karara bağlanacağını müjdeledi. Bakan Bilgin, yapılacak olan zammı tüm maaşları iyileştirecek yönde olacağına işaret etti. 

EYT’DE MERAK EDİLEN YAŞ ŞARTINA NETLİK KAZANDIRDI!

Emekli maaşı hesaplamak isteyenler için SGK’dan ilaç gibi hamle geldi! Emekli maaşı hesaplamak isteyenler için SGK’dan ilaç gibi hamle geldi!

Çıkacak olan EYT yasası ile ilgili ortaya atılan “tekrar yaş şartı gelecek” iddiasına ilişkin önemli bir açıklama yapan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, şu ifadeleri kullandı: “Teknik sorun ile yaş arasındaki ilişki nasıl kuruldu bilmiyorum ancak teknik sorun, adı üzerinde kayıtlar ile ilgili sorunlar var. Sorunların çözüldüğünü söylüyoruz. Bir sorun var da değil, altyapı oluşturuyoruz. Yani yararlanacak olan insanların tamamını kapsayacak şekilde bir düzenleme yapıyoruz.”