2021 yılının son çeyreğinden bu yana artmaya çeşitli olumsuz göstergeler çerçevesinde yükselmeye devam eden enflasyon, vatandaşların alım güçlerini düşürürken nakde olan ihtiyaçlarını da arttırdı. Bu kapsamda vatandaşların yüzlerini güldüren ocak ayı maaş iyileştirmelerine ve ardından da temmuz ayı zam açıklamalarına imza atan hükümet yetkilileri, artan enflasyon karşısında hızla eriyen zam oranlı karşısında yeni çalışmalar başlattı.

Geçtiğimiz günlerde Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanmış olan enflasyon verileri kapsamında da yükselişte olduğu ortaya konan enflasyon oranı, ocak ayı maaşlarına yansıtılacak olan zammın ne kadar olacağının merak edilmesine sebep oldu. 6 aylık enflasyon baz alınarak hesaplanacak olan asgari ücret için geri sayıma devam eden vatandaşlar hükümet yetkililerinin “hiçbir vatandaşımızı enflasyona karşı ezdirmeyeceğiz” ifadeleri karşısında umutlanırken Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndan bir adım daha geldi.

Kurban etini hemen yemeyin! İdeal süre belli oldu Kurban etini hemen yemeyin! İdeal süre belli oldu

Sene başından bu yana vatandaşların bütçelerini ferahlatacak çalışmalar yürüten Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, ocak ayı asgari ücret zammı için hazırlıklara başladı. Bu kapsamda yeni bir çalışmayı yürürlüğe koymaya hazırlanan bakanlık, milyonları ilgilendiren çalışmaların ayrıntılarını paylaştı.

ANKET ÇALIŞMASI DÜZENLENECEK!

son-dakika-calisma-ve-sosyal-guvenlik-bakanligindan-anket-calismasi-asgari-ucreti-isverenle (2)

Temmuz ayında yüzde 30’luk ara zam alarak 5 bin 500 TL seviyesine yükselen asgari ücret, ilk açıklama anında yüzleri güldürse de artmaya devam eden enflasyon karşısında kısa süre içerisinde etkinliğini yitirdi. Yeni zam için ocak ayını beklemeye başlayan ve bu kapsamda da hükümet yetkililerinden gelen açıklamaları yakından takip eden vatandaşlara, bugün yeni bir gelişme daha bildirildi. 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada işveren, işçi ve kamuoyu kesimlerinin dahil olacağı şekilde bir asgari ücret beklentisi anketi düzenleneceği bilgisi kaydedildi. Çalışma sonrasında ise bakanlığın ilgili beklentileri değerlendireceği ve yeni asgari ücreti o şekilde belirleyeceği ileri sürüldü. 

2022 İÇİN DE DÜZENLENMİŞTİ!

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı geçtiğimiz sene de bu yılın asgari ücretini belirlemek amacı ile asgari ücret beklentisi anketi düzenlemişti.