AA Finans, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası ve Orta Vadeli Program kapsamında açıklanmış olan 2022 yılı tahmini enflasyon oranlarına göre memur ve emekli maaşlarına yansıtılacak olan ocak ayı zamları hesaplandı. 

3 AYRI ENFLAYSON TAHMİNİ YAYINLANDI!

Memur ve emekli maaşlarının hesaplanmasında belirleyici olan enflasyona ilişkin yeni tahminler yayınlandı. Geçtiğimiz günlerde yılsonu enflasyon tahminlerine ilişkin çeşitli anket çalışmaları yürüten AA Finans ve Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, katılımcıların beklentilerine ilişkin verileri duyurdu. 

AA Finans ve Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından açıklanan sene sonu enflasyon beklentilerinin yanı sıra Resmi Gazete’de yayınlanmış olan Orta Vadeli Program bülteninde de 2022 yılının enflasyon beklentisi duyuruldu. 

AA Finans’ın 15 ekonomistin katılımı ile düzenlemiş olduğu sene sonu enflasyon beklentisi anketinin sonuçlarına göre katılımcıların ortalama 2022 enflasyon beklentisi yüzde 73,88 olarak kayda geçti. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından yürütülmüş olan Piyasa Katılımcıları Anketi çalışmasına göre aynı kategorik değişken yüzde 67,73 olarak bildirildi. Hükümetin Orta Vadeli Program kapsamında yayınlamış olduğu 2022 enflasyon beklentisi ise yüzde 65 olarak açıklandı. 

MEMUR VE EMEKLİ MAAŞLARINA YAPILACAK OCAK AYI TAHMİNİ ZAMLARI AÇIKLANDI!

son-dakika-emekli-ve-memurlar-icin-2023-ocak-zammi-sekillendi-emekli-yuzde-1591-memur (2)

2 anket çalışması ve bir program kapsamında duyurulmuş olan sene sonu tahmini enflasyon beklentileri, bu veriye göre hesaplanan memur ve emekli maaşlarının ortalama olarak alacakları zam oranlarının belirlenmesine yol açtı. Yapılan sene sonu enflasyon tahmini açıklamaları doğrultusunda hesaplanan ortalama memur ve emekli maaşı zamları şu şekilde duyuruldu:

  • AA Finans zam tahmini: SSK, Bağ-KUR emeklilerine yüzde 22,14, memur ve memur emeklilerine yüzde 23,14
  • Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası zam tahmini: SSK, Bağ- KUR emeklilerine yüzde 17,83, memur ve memur emeklilerine yüzde 18,83
  • Orta Vadeli Program’a göre zam tahmini: SSK, Bağ- KUR emeklilerine yüzde 15,91, memur ve memur emeklilerine yüzde 16,91

ORTALAMA MAAŞ TAHMİNLERİ

LGS'de 562 öğrenci tüm soruları doğru yanıtladı LGS'de 562 öğrenci tüm soruları doğru yanıtladı

3 enflasyon tahmini verisinin ortalamasına göre en düşük memur maaşı 10 bin 896 TL, en düşük memur emeklisi maaşı 7 bin 269 TL olarak hesaplandı.