Geride bırakmış olduğumuz senenin tamamlanmasına oldukça az bir zaman kala para piyasalarında ve altın piyasasında yukarı yöne çevrilen oklar, gündelik hayat akışı içerisinde satın alınan her hizmet kalemine kısa süre içerisinde yüksek oranlarda zamların yansımasına sebep oldu. İlgili zamların bir kısmı yeni yıl beklenmeden yansıtılırken bir kısmı ise 2022 yılına girildiği an itibari ile duyuruldu.

Eşten dosttan borç para aramayın! Garanti BBVA Bankası faizsiz 20.000 TL borç para gibi kredi veriyor Eşten dosttan borç para aramayın! Garanti BBVA Bankası faizsiz 20.000 TL borç para gibi kredi veriyor

Yeni yıla girilmesi ile birlikte duyurulan ve hali hazırda diğer sektörlerden gelen zam haberleri sebebi ile moralleri alt üst olan vatandaşları bir kez daha sarsan zam haberi, enerji sektöründen geldi. Aslında her senenin başında olduğu gibi bu sene de yeni zamların açıklanmasını bekleyen ancak ekonomi piyasalarında yaşanan olumsuz gelişmeler sebebi ile tahminlerinden daha fazla yapılan zamlar karşısında şaşkınlık yaşayan vatandaşlar, şubat ayının sonunda başlayan Rusya- Ukrayna savaşının ardından eylül ayında tekrar zamlanmak durumunda kalınan enerji fiyatları karşısında oldukça zor duruma düştü. 

Bu sene küresel çapta da oldukça yoğun bir şekilde hissedilen yüksek enflasyon sebebi ile alım güçleri düşen ve bu sebep ile de sene boyunca geçim dertleri devam eden vatandaşlar, 2023 yılına girilmesine sayılı günler kala yeni dönemin zam haberlerine karşı endişelenmeye başladı. Özellikle bu soğuk kış günlerinde doğal gaz ve elektriğe yeni zamların yansıtılacağı konusunda resmen bir panik içerisinde olan vatandaşlara, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’den yeni bir açıklama geldi.

MÜJDELİ HABERİ VERDİ!

son-dakika-faturalara-zam-yansiyacak-mi-bakan-donmez-milyonlarca-vatandasin-cevabini-merak- (2)

Dün Ankara Temsilcileri ve haber müdürleri ile bir araya gelen Bakan Dönmez, soruları yanıtladı. Vatandaşlar tarafından en fazla merak edilen konuların başında gelen elektrik ve doğal gaz zamlarına da değinen Bakan Dönmez, şu ifadeleri kullandı: “Yapılan ilk değerlendirmelere göre yılbaşı için herhangi bir zam söz konusu değil. Hem doğal gaz hem de elektrikte, şu an için zam öngörmüyoruz.”

SON ZAM DUYURUSU EYLÜL AYINDA YAPILMIŞTI!

Sene başında ilk zamlarını alan elektrik ve doğal gaz faturaları, son olarak 1 Eylül tarihinde zam almıştı. Eylül ayında hanelerde kullanılan doğal gaza yüzde 20,4, elektrik tarifesine ise yüzde 20 oranında zam yapılmıştı.