Geride bırakmış olduğumuz sene içerisinde oklarını aniden yukarı yöne çeviren dolar kuru, diğer döviz kurlarından sterlin ve euro kurlarının yanı sıra altın fiyatlarını da seneler sonra hareketlendirmişti. Aralık ayının ortasına kadar faiz indirimi kararları ile piyasalara doğrudan müdahale eden Türkiye Cumhuriyet Merkezi Bankası’nın çabalarının bir sonuç vermemesi, Aralık 2021 tarihinde dolar 18 TL, euroda 20 TL, sterlinde 23 TL ve gram altın 1.082 TL seviyelerinin ortaya çıktığına şahitlik edilmesine sebep olmuştu. 

2021 Aralık tarihinde ve bugüne kadar altın piyasasında ve döviz kurlarında yaşanan tüm olumsuz gelişmeler, enflasyonun tarihi seviyelere tırmanmasına sebep oldu. Ülkemiz gibi gelişimini sürdüren ülkeler başta olmak üzere tüm dünya ülkelerinin önemli problemlerinden birisi haline gelen yüksek enflasyon, yapılan tüm maaş iyileştirmelerine rağmen vatandaşların alım güçlerinin düşmesine de yol açtı.

2022 yılının sonlarına doğru ekonomik alanda sıklık ile konuşulmaya devam edilen konuların başında gelen yüksek enflasyon, ocak ayı maaşlarına yapılacak olan zamların merak edilmesine de neden oldu. Maaş zamlarına yönelik hesaplar yapılmaya devam edilirken Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’ndan yeni bir açıklama geldi. Merkez Bankası aralık ayı Piyasa Katılımcılar Anketi’nin sonuçlarını kamuoyu ile paylaştı. 

MERKEZ BANKASI ARALIK AYI PİYASA KATILIMCILARI ANKETİ’NİN SONUÇLARINI YAYINLADI!

son-dakika-turkiye-cumhuriyeti-merkez-bankasi-sene-sonu-enflasyon-tahminini-guncelledi (2)

Her ay olduğu gibi bu ay da Piyasa Katılımcıları Anketi düzenleyen Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, katılımcıların vermiş oldukları cevaplardan yola çıkarak hesaplanan enflasyon verilerine ilişkin detayları paylaştı.

Finansal ve reel sektör ile diğer profesyonellerden oluşan toplamda 44 kişilik gurubun katılım ile gerçekleştirilen aralık ayı Piyasa Katılımcıları Anketi’nin sonuçlarına göre geçtiğimiz ay yüzde 3,16 olan aralık ayı enflasyon tahmininin, bu ay yüzde 2,69’a gerilediği öğrenildi. Ocak- Aralık 2022 dönemini kapsayan cari sene sonu enflasyon artış beklentisinin ise yüzde 68,06’dan yüzde 66,80’e gerilemiş olduğu bilgisi kaydedildi. 

TÜFE TAHMİNLERİ DÜŞTÜ!

Aralık ayı anketi sonuçlarına göre bir yıllık dönem sonrası için TÜFE’de artış beklentisi yüzde 37,47’den yüzde 34,92’ye geriledi. 2 yıllık dönem sonrası için ise beklenti yüzde 20,76’dan yüzde 20,56’ya düştü. 

İmzalar atıldı, taşıt kredisi geri ödemelerine erteleme geldi! İşte detaylar İmzalar atıldı, taşıt kredisi geri ödemelerine erteleme geldi! İşte detaylar

44 katılımcının vermiş olduğu yanıtlara göre sene sonu dolar tahmini 18,78 TL, 12 ay sonrası için dolar beklentisi ise 22,77 TL oldu.