24 Şubat tarihinden bu yana devam eden Rusya- Ukrayna savaşı, son günlerde iyiden iyiye şiddetlenmeye başladı. Savaşın ilk dönemlerinde Ukrayna’nın başkenti Kiev’i alabilmek amacı ile merkeze doğru ilerleyen ancak orada Ukrayna halkının ve ordusunun direnişi ile karşı karşıya kalan Rus ordusu, hedefini ülkenin doğusuna çevirdi. Bir süredir Ukrayna’nın doğusunda şiddetli çatışmalar yaşanırken bugün Rusya Savunma Bakanlığı’ndan konuya ilişkin önemli açıklamalar geldi. 

Donetsk bölgesine bağlı olan ve tuz madenlerinin yer aldığı Soledar bölgesinde şiddetlenen çatışmalara yönelik açıklama yapan Rusya Savunma Bakanlığı, kentin kontrolünün tamamen kendilerine geçtiğini ifade etti. Ukrayna bu açıklamayı yalanlarken çatışmalara ilişkin ayrıntılar da belli oldu. 

KARŞILIKLI AÇIKLAMALAR GELDİ!

Kripto Cüzdan Nedir? KuCoin Wallet Kripto Cüzdan Nedir? KuCoin Wallet

son-uc-gunde-700un-uzerinde-ukraynali-asker-hayatini-kaybetti (2)

Ukrayna’nın kritik bölgelerinin ele geçirilmesi konusunda oldukça önemli bir yere sahip olan Soledar’da günlerdir kesintisiz çatışmalar devam ediyor. Çatışmalara ilişkin açıklama yapan Rus yetkililer, son 3 gündür çatışmalarda 700’den fazla Ukraynalı askerin öldürüldüğünü ifade etti. Ek olarak Soledar’ın kontrolünün de kendilerine geçtiğini belirten Rusya Savunma Bakanlığı’na Ukrayna’dan yanıt gecikmedi.

Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı Doğu Askeri Komutanlığı Sözcüsü Serhiy Çerevati, Rusya’nın Soledar hakkında yapmış olduğu açıklamaya yanıt verdi. Askerlerinin yerlerini açık etmemek amacı ile daha fazla ayrıntı veremeyeceklerini belirten Çerevati, Rusya Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamanın gerçeği yansıtmadığını vurguladı. 

RUS YETKİLİDEN ÇARPICI AÇIKLAMA!

Soledar’da yaşanan çatışmalar dünya ülkeleri tarafından yakından takip edilmeye devam edilirken bölgeden gelen son dakika haberleri bazı Ukrayna birliklerinin çekildiği yönünde oldu. Bölgenin akıbeti merak konusu olurken Rusya Devlet Duması Başkanı Vyachlesav Volodin çarpıcı bir açıklamada bulundu. Yurt dışında yaşayan ve hem ülkelerini hem de Rus birliklerini eleştiren Rusların mülklerine el konulması gerektiğini belirten Volodin, tepki çekti. 

Rusya’da oyunculuk yapan Artur Smolyaninov, daha önce Nova Gazetesi’ne yapmış olduğu bir açıklamada savaşta yer alsaydı Rusya’nın değil Ukrayna’ya destek vereceğini ifade etmişti. Vyachelesav’ın çarpıcı açıklamalarında Smolyaninov’u hedef aldığı düşünüldü.