Giderek gelişen teknoloji, yalnızca bilim kurgu filmlerinde şahitlik edilen pek çok detayın gerçek hayata yavaş yavaş uyarlanmasını sağlamaya başladı. Bu kapsamda en dikkat çeken atılım, gerçek hayat ile sanal dünyayı bir araya getirmesi planlanan metaverse teknolojisinde gerçekleşti. Bu durum halen uzak gelecek planı olarak değerlendiriliyor olsa da bazı firmalardan sanal gerçekliği artırılmış uygulama haberleri gelmeye başladı. 

Bir süredir üzerinde çalışılan ve tüm dünyayı etkisi altına alacağı tahmin edilen metaverse teknolojisi halen birçok kesim tarafından ütopik olarak değerlendirilirken sanal gerçekliği arttırılmış olan oyunların ve diğer platformların popülerliklerinin günden güne artması, ilgili çalışmaların sonuç verdiğine işaret etti.

Bakan Uraloğlu açıkladı: Türkiye'de genişbant internet abone sayısı 93,1 milyona ulaştı Bakan Uraloğlu açıkladı: Türkiye'de genişbant internet abone sayısı 93,1 milyona ulaştı

Sanal dünya ile gerçek hayatı bir arada yürütecek olan teknolojide gelişim sürerken bugün herkesi şaşkına çeviren yeni bir cihaz haberi gündeme düştü. Meta’nın sahibi olduğu sanal gerçeklik cihazları üreticisi Oculus, yeni bir cihaz geliştirildiğini ve bu cihazın “ölüm” temalı olduğunu açıkladı. Oculus’tan gelen bu açıklama teknoloji dünyasında deprem etkisi yarattı. 

OCULUS’UN KURUCUSU CİHAZI DUYURDU!

sonunda-bu-da-oldu-oyunda-olen-gercek-hayatta-da-olecek-oldurucu-etkili-sanal-gozluk-gelist (2)

Sosyal medya platformlarının birçoğunu satın alan Meta, Oculus isimli firmanın da sahibi olarak piyasadaki gücünü korumaya devam ediyor. Bu kapsamda Oculus tarafından geliştirilen cihazlar kullanıcıların dikkatlerini çekmeye devam ederken şirket kurucusu Palmer Luckey geçtiğimiz günlerde yayınlamış olduğu bir blog yazısında herkesi şaşkına çeviren bir icada imza atıldığını bildirdi. Luckey, sanal hayatta ölen birinin ilgili cihaz aracılığı ile gerçek hayatta da ölebileceğine işaret etti. 

HENÜZ DENEMEMİŞ!

Cihazı denemediğini, bu tarz cihazların yanlış kullanımlarında ciddi sonuçlara sebebiyet verebileceğini belirten Luckey, şu ifadeleri kullandı: 

“Ofis sanatından bir parça” olarak tanımladığı yeni cihazın bir sanal gözlük olduğunu ve oyunlarda kullanılacağını ifade eden Luckey, bu gözlük ile oyunda ölenin gerçek hayatta da öleceğini açıklayarak şaşkınlık yarattı. Luckey cihaza ilişkin şu ifadeleri kullandı: “Gerçek hayatınızı sanat avatarınıza bağlama düşüncesi beni her zaman büyülemiştir. Riskleri anında azami seviyeye çıkarıyorsunuz ve insanları sanal dünya ve içindeki oyuncular ile nasıl iletişime girdiklerini en temelde yeniden düşünmeye itiyorsunuz. Güçlü grafikler bir oyunun daha da gerçek görünmesini sağlayabilir ancak sadece ciddi sonuçların tehdidi bir oyunun size ve diğer oyunculara gerçek hissettirebilir."