Seneler önce değişen sigorta kanunu sebebi ile milyonlarca vatandaşın emekliliği önünde engel oluşması, EYT düzenleme çalışmalarının başlatılmasına neden oldu. Yakın zamanda Meclis’e sunulacak olan EYT yasa teklifi ile gündemden düşmeyen Sosyal Güvenlik Kurumu, emeklilik başlığı haricinde kalan diğer yardım hizmetleri ile de dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. Bu kapsamda pek fazla kişinin bilmediği bir ödeme hizmetini daha duyuran kamu kurumu, ilgili hizmetine ilişkin ayrıntıları paylaştı. 

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun resmi internet sitesi üzerinden duyurulmuş olan ödeme hizmetinin, sigortalı yakınlarını kaybeden vatandaşları kapsadığı bilgisi kaydedildi. Bu kapsamda vatandaşlara iki farklı başlık altında ödeme yapacağını bildiren Sosyal Güvenlik Kurumu, ilgili başlıklara ilişkin ayrıntıları paylaştı. 

SOSYAL GÜVENLİK KURUMU’NDAN ÖLÜM YARDIMI DUYURUSU

sosyal-guvenlik-kurumu-duyurdu-yakin-zamanda-yakinini-kaybedenlere-4618-tl-yatirilacak

Sunduğu ödeme hizmetleri ve geliştirdiği diğer projeler sayesinde ülke sınırları içerisinde yaşayan vatandaşlar tarafından yakından takip edilmeyi başaran Sosyal Güvenlik Kurumu, milyonlarca vatandaşı yakından ilgilendiren bir ödeme hizmetine ilişkin ayrıntıları paylaştı. Kamu kurumu, sigortalı yakınlarını kaybeden vatandaşlara cenaze yardımı ve ölüm yardımı ödemelerinin yapılacağını açıkladı. 

Kurban etini hemen yemeyin! İdeal süre belli oldu Kurban etini hemen yemeyin! İdeal süre belli oldu

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından duyurulmuş olan cenaze ve ölüm yardımı hizmetlerine ilişkin ayrıntılar paylaşıldı. Buna göre kamu kurumu sigortalı yakınlarını kaybeden vatandaşlara bin 218 TL tutarında cenaze yardımı, 3 bin 400 TL tutarında ise ölüm yardımının yapılacağını bildirdi. Söz konusu ödemelerin var ise sigortalı yakının eşine ve çocuklarına, yok ise de anne ve babasına yapılacağı bildirildi. Kamu kurumu vefat eden kişinin bir yakınının olmaması durumunda ise defin işlemleri ile ilgilenen kişinin ilgili belgeler aracılığı ile ödeme hizmetinden yararlanabileceklerini belirtti. 

SOSYAL GÜVENLİK KURUMU ÖLÜM YARDIMI BAŞVURUSU 2022

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun toplamda 4 bin 618 TL’yi bulan ölüm ve cenaze yardımından, kişinin vefatından sonra 5 yıl içerisinde yararlanılabiliyor. Başvurular ise bağlı bulunulan Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlükleri aracılığı ile kabul ediliyor.