Ticari ve ihtiyaç kredi faizinde limitler artıyor Ticari ve ihtiyaç kredi faizinde limitler artıyor

Geçtiğimiz senenin son çeyreğinden bu yana çok çeşitli durumlar karşısında yükselmeye devam eden enflasyon oranı, hali hazırda zor olan ekonomik şartları içinden çıkılmaz bir duruma doğru sürükledi. Ocak ve temmuz aylarında yapılan maaş iyileştirmeleri dahi yükselen enflasyon karşısında yetersiz kalırken ay sonunu getirmekte zorlanan vatandaşlar gözlerini ocak ayı maaş zamlarına çevirmeye başladı. 

Yılın 6 aylık iki periyoduna ilişkin açıklanan enflasyon verileri baz alınarak hesaplanan memur ve emekli maaşı zamları, şimdiden merak konusu oldu. Alım güçleri düşen vatandaşlar enflasyon oranlarını ve yetkililerin maaş iyileştirmelerine yönelik açıklamalarını yakından takip ederlerken bu oranlara bağlı olarak hesaplanan sosyal yardım ödemelerine ilişkin yeni iddialar ortaya atıldı. 

3 Kasım tarihinde yazılı bir açıklama yayınlayarak ekim ayı enflasyon verilerini duyuran Türkiye İstatistik Kurumu, 6 aylık ikinci periyodun 4’üncü verisini tamamlamış oldu. Senelik enflasyonu yüzde 85,51, ekim ayı enflasyonunu ise yüzde 3,54 olarak açıklayan kamu kurumu, emekli ve memur maaşlarına yapılacak maaş zammı ile birlikte sosyal yardım ödemelerine yansıyacak olan zammın da şekillenmesini sağladı. 

Türkiye İstatistik Kurumu’nun enflasyon açıklamasından sonra Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın ve AA Finans’ın sene sonu enflasyon tahminleri de duyuruldu. İki enflasyon tahminine ve mevcut 4 aylık enflasyon verisine göre ocak ayı sosyal yardım ödemeleri, yeniden hesaplandı. 

ENFLASYON TAHMİNLERİ GÜNCELLENDİ!

sosyal-yardim-odemelerinde-rekor-tahmin-ocak-ayinda-4-bin-90-tlye-yukselecek

Geçtiğimiz günlerde yılın ikinci yarısına ilişkin enflasyon tahminini güncelleyen Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, ilgili rakamı yüzde 17, 86 olarak açıklamıştı. Tahminlerinde başarılı olan AA Finans ise yılın ikinci yarısına ilişkin enflasyon tahminini yüzde 21,61 olarak bildirdi. 

SOSYAL YARDIM MAAŞLARI HESAPLANDI!

MB, AA Finans ve 4 aylık enflasyon verisine göre hesaplanan yeni sosyal yardım maaşları şu şekilde:

  • Yaşlılık Maaşı- MB/ AA Finans/ 4 aylık enflasyon: 1.827 TL/ 1.885 TL/ 1.719 TL
  • Engelli Maaşı- MB/ AA Finans/ 4 aylık enflasyon: 3.965 TL/ 4.090 TL/ 3.731 TL