Birçok farklı değişkenin etkisi ile birlikte günden güne daha da fazla ağırlaşan gündelik hayatın ekonomik şartları, her kesimden vatandaşın bütçesini direkt olarak etkiledi. Bu durum özellikle ihtiyaç sahibi vatandaşların temel ihtiyaçlarını dahi karşılayamamalarına sebep oldu. İhtiyaç sahibi vatandaşların giderek daha büyük bir çıkmazın içerisine doğru sürüklenmelerine seyirci kalmayan hükümet yetkilileri, dezavantajlı gruplar için harekete geçti.

Sosyal bir devlet olmanın getirdiği sorumlulukları yerine getiren Türkiye Cumhuriyeti, bu kapsamda devletin pek çok kurumu aracılığı ile ihtiyaç sahiplerine ulaşmakta ve dezavantajlı oldukları konulara ilişkin yardım hizmetleri sunmaktadır. Devletin temel yardım kurumlarından birisi olan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ise yeni dönemde hem mevcut sosyal yardım modellerinin kapsamlarını genişleterek hem de yeni sosyal yardım modelleri geliştirerek ihtiyaç sahiplerine yardım eli uzatmıştır. 

Sene başından bu yana birçok farklı kategori altında geliştirilmiş olan sosyal yardım modelleri aracılığı ile ülke sınırları içerisinde yaşayan milyonlarca ihtiyaç sahibi aileye destek olan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, yardımları sayesinde arama motorlarında sıklık ile sorgulanmaya devam ediliyor. Yeni dönemin Aile Destek Programı hizmeti ile de dikkat çeken bakanlık, ocak ayı itibari ile açıklanacak olan asgari ücret zammı ile birlikte sosyal yardım tutarlarını güncellemeye hazırlanıyor. 

SOSYAL YARDIM TUTARLARI GÜNCELLENECEK!

sosyal-yardim-odemelerinde-yeni-donem-10-aileden-birine-destek-asgari-ucret-zammi-ile-birli

BİM indirimleri başladı: 5 kilosunu 99 TL'ye düşürdü BİM indirimleri başladı: 5 kilosunu 99 TL'ye düşürdü

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın ihtiyaç sahibi vatandaşlara ve ailelerine sunmuş olduğu sosyal yardım modellerinin tamamı, güncel asgari ücret tutarına göre hesaplanmaktadır. Bu kapsamda aralık ayının sonu itibari ile açıklanacak olan 2023 asgari ücret tutarı ile birlikte, sosyal yardım tutarları da güncellenecektir. 

2023 SOSYAL YARDIM TUTARLARI NE KADAR OLACAK?

Merkez Bankası’nın ve AA Finans tarafından ilan edilen tahmini rakamlara göre 2023 sosyal yardım tutarları şu şekilde hesaplandı:

  • AA Finans- Merkez Bankası 65 yaş aylığı 2023: 1.885 TL, 1.827 TL
  • AA Finans- Merkez Bankası evde bakım aylığı 2023: 4.090 TL, 3.965 TL
  • AA Finans- Merkez Bankası %40- 69 engelli maaşı 2023: 1.504 TL, 1.458 TL
  • AA Finans- Merkez Bankası %70 ve üzeri engelli maaşı 2023: 2.256 TL, 2.187 TL