Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın 2022 yılı çalışmaları arasında bulunan sözleşmeli personele kadro hakkı düzenlemesi, son günlerde vatandaşlar tarafından sıklık ile gündeme getirilen konu başlıklarından birisi oldu. Kamu kurum ve kuruluşlarında sözleşmeli olarak istihdam edilmiş olan yüzbinlerce çalışanı yakından ilgilendiren düzenlemenin ne zaman yürürlüğe gireceği, kimleri kapsayacağı merak konusu oldu.

Bir süredir gündemde olan ve yüzbinlerce çalışanın yanı sıra ailelerini de yakından ilgilendiren kadro düzenlemesin bir son dakika gelişmesi yaşandı. Herkes EYT düzenlemesinin Meclis’e getirilmesini beklerken kadro düzenlemesinin Meclis’ten geçerek yasalaştığı öğrenildi. Söz konusu mevzusunun karara bağlanmasının ardından kararın kimler için geçerli olduğu araştırılmaya başlandı.

KADRO DÜZENLEMESİ MECLİS’TEN GEÇTİ!

sozlesmeli-personele-kadro-duzenlemesi-meclisten-gecti

Avrupa Vatandaşlığının Yolunu Açan Portekiz Golden Visa Nedir? Avrupa Vatandaşlığının Yolunu Açan Portekiz Golden Visa Nedir?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yapılan çalışmalar neticesinde 2022 yılının sonlarına doğru gündeme gelen sözleşmeli personele kadro hakkı düzenlemesi, bir son dakika gelişmesi ile gündeme geldi. Bakanlık ile Memur- SEN arasında gerçekleştirilen müzakereler neticesinde 6’ncı Dönem Toplu Sözleşme ile birlikte imza altına alınan sözleşmeli personele kadro hakkının verilmesini içeren yasa teklifi, 13 Ocak 2023 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunuldu.

Kamuda çalışan yüzbinlerce personeli ve ailelerini ilgilendiren “Devlet Memurları Kanunu ve Bazı Kanunlar ile 663 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi” Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu tarafından kabul edilerek resmen yasalaştı.

SÖZLEŞMELİ PERSONELE KADRO HAKKINDAN KİMLER YARARLANABİLECEK?

Yeni karar ile birlikte 28 Kasım 2022 tarihinden önce kamu kurum ve kuruluşlarında sözleşmeli olarak göreve başlamış olan personeller, bulundukları kurumlarında memur kadrolarına dahil olacak. Memurluk kadrosunda 1 yıl süre ile aynı pozisyonda çalıştıktan sonra tayin hakkı elde edilecek. Yasa 458 bin 615 sözleşmeli personelin görevden yükselme, unvan değişikliği, tayin hakkı ve memuriyet güvencesi gibi haklara sahip olmasını sağlayacak.

Yeni kanuna göre 28 Kasım 2022 tarihinde doğum, evlat edinme, görevlendirme, ücretsiz izin ve askerlik gibi sebeplerden ötürü görev yerlerinde bulunmayanlardan ilgili mevzuat kapsamında yeniden hizmet hizmete alınma şartlarını kaybetmiş olanlar da düzenlemeden yararlanabilecek.