2022 yılı içerisinde milyonlarca vatandaşı yakından ilgilendiren birçok farklı konu başlığı altında önemli çalışmalar yürüten Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, ilk olarak 3600 ek göstergeyi sonrasında ise EYT düzenleme çalışmalarını duyurdu. Ek olarak yüz binlerce sözleşmeli personele senelerdir bekledikleri kadro haklarını müjdeleyen bakanlık, vatandaşlar tarafından yakın takip altına alındı. 

3600 ek gösterge düzenleme çalışmaları ocak ayı itibari ile yürürlüğe girerken EYT düzenleme çalışmalarının da ocak ayının sonunda Meclis’e sunulacağı belirtildi. Şimdi de sözleşmeli personelleri yakından ilgilendiren bir haber verildi. Sözleşmeli personellere kadro hakkının tanımlanmasını sağlayacak olan yasa tasarısının Meclis’e sunulduğu belirtilirken AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş da yasa tasarısına ilişkin önemli bilgiler verdi. 

KADRO HAKKININ İÇERİĞİNİ AÇIKLADI!

Bir kentte ekmek fiyatı şaşırttı! Bir kentte ekmek fiyatı şaşırttı!

Bir basın toplantısı düzenleyen AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, yasa teklifinin içeriğine ilişkin bilgi verdi. Teklifte AK Parti’nin yanı sıra MHP grup başkanvekillerinin ve BBP Genel Başkanı Mustafa Destici’nin de imzası olduğunu belirten Elitaş, düzenleme ile birlikte 28 Kasım 2022 tarihinden önce sözleşmeli olarak göreve başlayan personellerin doğrudan memur kadrosuna geçeceklerini ifade etti. 

KADRO HAKKININ İÇERİĞİNDE NELER VAR?

sozlesmeli-personeller-icin-yasa-teklifi-meclise-sunuldu (2)

Bugün Meclis’e sunulan önümüzdeki hafta itibari ile ise yürürlüğe gireceği tahmin edilen yasa tasarısına göre sözleşmeli personeller memur kadrosuna geçiş yaptıktan sonra bir yıl süre ile aynı kadroda, aynı görevde çalışmaya devam edecekler. Sonrasında ise atama hakkına kavuşacaklar. 

Düzenlemeden ilk etapta 458 bin 615 kişi yararlanacağı belirtilirken kadro hakkına kavuşacak olan gruplar şu şekilde sıralandı:

  • Mahalli idareler personeli
  • 4B’li personel
  • Kültür ve Turizm Bakanlığı sanatçıları
  • Teşkilat kanunlarına dayanılarak çalışan sözleşmeli personel
  • Vekil imam hatip ve müezzin kayyımlar
  • Ebe ve hemşireler
  • Kamu dışı aile sağlığı çalışanları

Yukarıda belirtilmiş olan gruplarda yer alan kişilerin memuriyete geçtikten tüm haklara sahip olacaklarını belirten Elitaş, 4 yılın sonunda ise nakil hakkının tanımlanacağını ifade etti.