2022 yılının başında sene boyunca bakanlığın yapacak olduğu çalışmalara ilişkin önemli başlıklar paylaşmış olan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, ilk olarak 3600 ek göstergenin ele alınacağını, sonrasında ise EYT mevzusunun değerlendirileceğini belirtmişti. Haziran ayının sonunda Meclis’e sunulan 3600 ek göstergenin sonuca bağlanmasının ardından senelerdir beklenen EYT yasası için de önemli adımlar atılmış ve söz konusu yasanın 2023 yılının başı itibari ile yürürlüğe gireceği belirtilmişti. 

2022 yılının en büyük kazanımları arasında yer alan EYT ve 3600 ek gösterge düzenlemelerinin yankıları halen sürerken yine geçtiğimiz yılın sonuna doğru Bakan Vedat Bilgin tarafından verilen bir diğer müjdeli haber de son günlerde arama motorlarında sıklık ile sorgulanmaya başlandı. Kamu kurum ve kuruluşlarında artık tek tip kadronun olacağını ve sözleşmeli personellere kadro hakkının tanımlanacağının açıklamasının ardından söz konusu hakkın kimlere, ne zaman tanımlanacağı merak konusu oldu. Konuya ilişkin resmi açıklamalarda bulunan yetkililer, resmen tarih verdi. 

YETKİLİLERDEN KADRO HAKKI AÇIKLAMALARI!

İsveç Türk Büyükelçiliği önünde Kur'an-ı Kerim yakılmasını izin verdi! İsveç Türk Büyükelçiliği önünde Kur'an-ı Kerim yakılmasını izin verdi!

sozlesmeli-personellere-kadro-hakki-ne-zaman-verilecek

Bir süredir heyecan ile beklenen sözleşmeli personellere kadro hakkının verilmesine ilişkin yasa tasarısı, yeni günde gündeme bomba gibi düştü. TRT Haber’in canlı yayın konuğu olan AK Parti Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, vatandaşlara beklenen müjdeyi verdi. Akbaşoğlu, yasa tasarısının bugün öğleden sonra Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunulacağını ifade etti. 

Konuya ilişkin açıklamada bulunan bir diğer isim olan Özlem Zengin, Genel Kurul’da önemli ifadeler kullandı. Sözleşmeli personellerin kadroya alınmasına ilişkin yasa teklifinin bugün Meclis Başkanlığı’na sunulacağını belirten Zengin, söz konusu yasadan yaklaşık olarak 500 bin kişinin yararlanacağını ifade etti. 

BU AY YASALAŞACAK!

500 bin sözleşmeli personeli ve ailelerini sevince boğan kadro hakkı için bugün harekete geçilecek olduğunun müjdelenmesinin ardından yasanın ne zaman yürürlüğe gireceği de merak konusu oldu. Kamuda en az 3 yıldır çalışan sözleşmeli personelleri kapsayacak olan yasanın bu ay içerisinde yürürlüğe gireceğini düşündüklerini belirten uzmanlar, ilgili şartları sağlayan sözleşmeli personeller için yasa ile birlikte 1 yıllık aday memurluk sürecinin başlayacağını ifade etti.