Sri Lanka’nın ekonomisi ‘çöktü’, petrol alamıyor

Sri Lanka’nın Çarşamba günü başbakanı, borç yüklü ekonomisinin aylarca süren gıda, yakıt ve elektrik kıtlığının ardından “çöktüğünü” ve Güney Asya ada ülkesinin ithal petrol bile satın alamadığını söyledi.

“Artık sadece yakıt, gaz, elektrik ve gıda kıtlığının ötesinde çok daha ciddi bir durumla karşı karşıyayız. Ekonomimiz tamamen çöktü. Başbakan Ranil Wickremesinghe Parlamento’ya verdiği demeçte, bugün önümüzde duran en ciddi mesele bu” dedi.

Wickremesinghe aynı zamanda ağır borçlar, kayıp turizm gelirleri ve pandeminin diğer etkileri ve emtia maliyetlerinin artmasının ağırlığı altında batmakta olan ekonomiyi istikrara kavuşturmakla görevli maliye bakanı.

Milletvekillerine, “Şu anda Ceylon Petroleum Corporation’ın 700 milyon dolar borcu var. Sonuç olarak, dünyadaki hiçbir ülke veya kuruluş bize yakıt sağlamaya istekli değil. Hatta nakit yakıt sağlamaya bile isteksizler” dedi.

Wickremesinghe, Sri Lanka’nın döviz rezervleri azaldıkça hükümetin durumu tersine çevirmek için zamanında harekete geçmediğini söyledi.

“En azından başlangıçta ekonominin çöküşünü yavaşlatacak adımlar atılmış olsaydı, bugün bu zor durumla karşı karşıya kalmazdık. Ama bu fırsatı kaçırdık. Şimdi dibe doğru olası bir düşüşün işaretlerini görüyoruz” dedi.

Sri Lanka, esas olarak komşu Hindistan’dan gelen 4 milyar dolarlık kredi hattı tarafından destekleniyor. Ancak Wickremesinghe, Hindistan’ın Sri Lanka’yı çok uzun süre ayakta tutamayacağını söyledi.

Sri Lanka, Uluslararası Para Fonu ile bir kurtarma paketine ilişkin müzakerelerin sonucunu bekleyene kadar, bu yıl geri ödenmesi gereken 7 milyar dolarlık dış borcun geri ödemesini askıya aldığını zaten duyurdu. 2026 yılına kadar yıllık ortalama 5 milyar dolar ödemesi gerekiyor.

Döviz krizi, insanları yakıt, pişirme gazı ve ilaç da dahil olmak üzere temel ihtiyaç maddelerini satın almak için uzun kuyruklarda beklemeye zorlayan büyük kıtlıklarla sonuçlandı.